Ostatnio coraz większą popularność zdobywają w Polsce podcasty. Nie będę ukrywała, że są one fantastycznym źródłem wiedzy i umożliwiają znaczne polepszenie rozumienia ze słuchu. Pokażę Ci dzisiaj podcasty przydatne w nauce języka niemieckiego. Kubek z herbatą gotowy?
Co to jest podcast?
Wiem, że nie wszyscy są na bieżąco z wszelkimi nowinkami, chociaż akurat podcast aż taką świeżynką nie jest. Dlatego postanowiłam najpierw w kilku zdaniach wyjaśnić, co to jest podcast.
Podcast to coś w rodzaju internetowej audycji w postaci odcinków w plikach audio (najczęściej jest to mp3) lub w formie video. Ta druga forma robi się coraz popularniejsza. Podcasty mogą być w formie nieformalnego bloga, profesjonalnej audycji, kursu językowego lub odcinków jakiejś historii czytanej przez lektora. Pokuszę się o stwierdzenie, że przypominają one czasem audiobooki.
Można ich słuchać bezpośrednio na komputerze lub na komórce, pobierając wcześniej odcinki ze strony, która publikuje takie podcasty, z RSS Feed, z iTunes (dla posiadaczy iPhone’a) lub z innych aplikacji umożliwiających pobranie podcastu bezpośrednio na telefon.
Podcasty przydatne w nauce języka niemieckiego
Wieso nicht? Deutsch lernen
Codzienne życiowe sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Problemy w związkach, wizyta u dentysty, mieszkanie z lokatorami, supermarkety: kilkanaście scen do wysłuchania i wprowadzenia w życie. Podcast pod patronatem Deutsche Welle
Mission Berlin
Kurs języka niemieckiego dla początkujących, prowadzony w języku angielskim. Przeżyj niesamowitą przygodę z bohaterami historii i naucz się niemieckiego. Podcast pod patronatem Deutsche Welle.
Pukka German
Język niemiecki prosto z ulicy. W krótkich odcinkach poznasz ciekawe słówka, zwroty czy żarty, z którymi możesz spotkać się w życiu codziennym. Lisa i Tyler sprawią, że zaczniesz używać takiego słownictwa jak Muttersprachlerzy.
Slow German
Podcast tworzony przez Annik Rubens, dziennikarkę z Monachium, która opowiada o wielu różnych tematach. Największą zaletą jej podcastów jest wolne i wyraźne mówienie przez Annikę. Dzięki temu osoby uczące się języka niemieckiego, mogą wyciągnąć tych podcastów bardzo wiele. Dodatkowo na stronie głównej dostępne są także transkrypcje. Zachęcam jednak, żeby najpierw odsłuchać, a dopiero później zajrzeć do tekstu.
Schlaflos in München
Kolejny podcast Anniki Rubens tym razem poświęcony recenzjom książek, filmów, wywiadom z ciekawymi osobami. Warty polecenia tak samo jak Slow German.
Andrea erzählt
Opowieści Andrei Fischer – dziennikarki i twórczyni bajek dla dzieci. Kobieta opowiada o różnych przygodach i wydarzeniach, zabiera słuchaczy w różne niezwykłe miejsca w Szwajcarii. Odcinki są całkowicie po niemiecku, a raz w miesiącu pojawia się odcinek w szwajcarskim niemieckim. Zgodnie z informacją na stronie, podcast jest przeznaczony dla osób na poziomie A2/B1. Dodatkowo każdy podcast ma transkrypcję i wyjaśnienie trudniejszych słówek.
Zukker im Leben
Kolejny ciekawy podcast dla uczących się niemieckiego. Zgodnie z informacją na stronie, podcast jest przeznaczony dla osób na poziomie A2/B1. Opowiada o różnych absurdach i nieoczekiwanych wydarzeniach w życiu Nory Zukker.
Deutsch perfekt podcast
Każdego tygodnia można wysłuchać ciekawych informacji na temat niemieckojęzycznych krajów, poznać dodatkowe słownictwo czy pojęcia gramatyczne, które pojawiają się także w gazecie o tym samym tytule.
To tylko garść podcastów, które skierowane są do osób uczących się języka niemieckiego. A jeśli chcesz pójść krok dalej, to zachęcam Cię do przejrzenia „normalnych” niemieckich podcastów i znalezienia coś w tematyce, która Ci się podoba. Możesz to zrobić na stronie Podcast.de, gdzie znajduje się największy zbiór niemieckojęzycznych podcastów.