Wakacje w Niemczech

utworzone przez | cze 25, 2014 | Cykle & wpisy gościnne | 20 Komentarze

80blogow

Wakacje to piękny czas w roku. Ludzie odpoczywają, zwiedzają i na chwilę zwalniają swój pęd. Każdy wybiera swój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu i odpoczywa tak, jak chce. I jeśli mowa o wakacjach, to dzisiejszym wpisem chciałabym nieoficjalnie rozpocząć wakacyjne wpisy na Niemieckiej Sofie. W ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata” wybierzemy się dzisiaj na wycieczkę, która pozwoli nam przybliżyć się chociażby duchowo do wakacji. Opowiem Ci, skąd wzięło się niemieckie słowo „Urlaub” i jakie zwyczaje wakacyjne mają Niemcy.


Rzeczownik „Urlaub” to wyraz pochodny od wcześniejszej formy czasownika „erlauben” i był używany w kontekście „zgody na oddalenie się” („Erlaubnis (sich zu entfernen)“). W wieku dziewiętnastym rzeczownik Urlauber, utworzony od słowa Urlaub, oznaczał natomiast osobę, która czasami zwolniona była z pełnienia obowiązków („jemanden, der zeitweise vom Dienst freigestellt wurde“). Jeszcze ok. 100 lat temu pracownicy musieli prosić swojego pracodawcę o specjalną zgodę na dzień wolny od pracy, ponieważ nie było wtedy jeszcze żadnych regulacji, które określałyby, że pracownikowi należy się urlop. Na szczęście teraz wszystko się zmieniło.

Niemcy jak żaden inny kraj uwielbiają wakacje i podróżowanie. Mimo że stanowią tylko ok. 1% światowej ludności (die Weltbevölkerung), to podobno aż ok. 11% wydatków związanych z podróżami (die Reiseausgabe) pochodzi właśnie z niemieckich portfeli. A dokąd najczęściej jeżdżą nasi zachodni sąsiedzi?

W rankingu na najczęściej wybierany cel podróży wygrywa Hiszpania i liczne wysepki w okolicach półwyspu Iberyjskiego. Na drugim miejscu znajduje się Turcja. Niemcy najchętniej wybierają się na wybrzeże lub do metropolii Turcji – Istambułu. Kolejne miejsca zajęły Grecja, Egipt, Austria, Włochy, Chorwacja, Portugalia i Bułgaria. Co ciekawe, Niemcy coraz częściej, jako miejsce wypoczynku wybierają swój własny kraj i zaczynają doceniać jego piękno.W końcu jak mówi przysłowie: „Warum in die Ferne schweifen, wenn das Gute liegt so nah?“ A przecież w Niemczech jest sporo do zobaczenia. Od zielonych lasów, gdzie można spacerować, po stare ruiny i przepiękne zamki, od Morza Bałtyckiego po góry i Jezioro Bodeńskie. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Na początku czerwca jeden z portali turystycznych w Niemczech przeprowadził ankietę wśród swoich rodaków na temat: „Mieszkańców, których krajów, nie chciałbyś spotkać na wakacjach?”. W czołówce znaleźli się Rosjanie, Brytyjczycy, Polacy i … Niemcy! Nasi zachodni sąsiedzi stwierdzili, że ich rodacy na wakacjach są pijani (46%), nieuprzejmi (47%) i zajmują innym leżaki. To właśnie ten grzech jest „najcięższy” i zdecydował, że niemieccy turyści są niemile widziani na wakacjach. Głos na ten „grzech” oddało aż 69% ankietowanych. Więcej o wynikach ankiety możesz przeczytać tutaj: Ankieta

To wszystko to statystyki, wyniki ankiet. A ja jestem ciekawa, jakie Ty masz spostrzeżenia na temat Niemców na wakacjach? Gdzie na wakacje wybierają się Twoi niemieccy znajomi? Jak zachowywali się Niemcy, których spotkałaś podczas swojego wypoczynku? Sprawdźmy wspólnie, czy wyniki ankiet przekładają się na rzeczywistość.

Przypominam o trwającym na Niemieckiej Sofie konkursie urodzinowym. Do wygrania całkiem ciekawe nagrody. Więcej szczegółów tutaj.

Zobacz, co o wakacjach napisały inne blogi:

  • Wloskielove Włochy w praktyce „Włoskie wakacje”
  • Wietnam.info – Czego nie przegapić w Wietnamie?
  • Szwajcarskie Blabliblu – Jak na wakacje to do Szwajcarii

 

Prowadzisz bloga językowego? Chcesz do nas dołączyć i współtworzyć cykl “W 80 blogów dookoła świata? Wyślij swoje zgłoszenie na adres: blogi.jezykowe1@gmail.com

Hallöchen!

Jestem Ola Jakubowska i od 2013 roku sprawiam, że moje dorosłe kursantki mówią po niemiecku płynnie, naturalnie i z większą pewnością siebie. Też tak chcesz? Pozostańmy w kontakcie!

Social Media

POBIERZ BEZPŁATNY
Willkommensgeschenk