Przed Tobą kolejny odcinek „Kwadransu z niemieckim”, w którym opowiadałam o tym, jakie końcówki otrzymuje przymiotnik przed rodzajnikiem, jak odmienia się przymiotnik. Obejrzyj lekcję i zrób przygotowane przeze mnie ćwiczenia.

Od kwietnia postanowiłam regularnie robić mini lekcje niemieckiego na żywo. Serię tych lekcji nazwałam „Kwadransem z niemieckim” i co tydzień w środy o 18:30 na grupie „Niemiecki z Niemiecką Sofą” pojawiam się na około 15 minut, by nauczyć Cię czegoś nowego lub odświeżyć Twoją wiedzę na jakiś temat.Jest to również czas dla Ciebie, byś mogła zadać mi pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Rodzajnik określony

r. żeńskir. nijakir. męskil. mnoga
Nominativdie -edas -eder – edie -en
Akkusativdie -edas -eden -endie -en
Dativder -endem -endem -enden – en
Genitiv der -en des – en des -en der -en

Według tej zasady odmienia się także przymiotnik po: diese, jene, welcher, manche, sämtliche, jede, diejenige, derjenige.

Dodatkowo tak samo odmieniają wszystkie przymiotniki w rzeczownikach w liczbie mnogiej po zaimkach dzierżawczych (mein, dein), przeczeniu keine, solche, beide, alle. Dotyczy to tylko liczby mnogiej!

Rodzajnik nieokreślony

r. żeńskir. nijakir. męski
Nominativeine – eein -esein – er
Akkusativeine -eein – eseinen -en
Dativeiner -eneinem -en einem -en
Genitiveiner -en eines -en eines -en

Zgodnie z tą zasadą odmieniają się przymiotniki przed rzeczownikami w liczbie pojedynczej po zaimkach dzierżawczych oraz przeczeniu kein.

Rodzajnik zerowy

r. żeńskir.nijakir.męskil. mnoga
Nominativ-e-es-er-e
Akkusativ-e-es-en-e
Dativ-er-em-em-en
Genitiv-er-en-en-er

Ta odmiana pojawi się także, gdy przed rzeczownikiem stoi: viel, wenig, etwas, nichts, mehr, welch, solch, etliche, einige, einzelne, wessen, dessen, deren.

Jeśli masz jakieś pytania, daj znać koniecznie w komentarzach pod wpisem na blogu. Ucieszę się również, jeśli napiszesz mi coś miłego .

Privacy Policy Settings