with 7 komentarzy

Gdy obserwowałam naszych zachodnich sąsiadów i ich system edukacji, to najbardziej spodobało mi się Ausbildung (kształcenie dualne). Dzięki niemu młody Niemiec zdobywa wykształcenie, doświadczenie i zarabia pieniądze. A przy tym nie zaniedbuje żadnego aspektu swojego życia. Jak to możliwe? Czytaj dalej.

Ausbildung jest podobne do naszych polskich  techników, ale tylko trochę. Uczeń nie tylko zdobywa wiedzę w zakresie wybranego przez niego zawodu, ale także normalnie pracuje w firmie, gdzie może sprawdzać w praktyce to, czego nauczył się na zajęciach. Po trzech latach ma już odpowiednie wykształcenie, wiedzę, praktykę i jeśli ma ochotę, może kontynuować swoją edukację na studiach. Uczeń zawiera umowę ze swoim pracodawcą i szkołą, a w trakcie nauki otrzymuje wynagrodzenie w wysokości ok. 800 euro na pierwszym roku. Dodatkowo posiada ubezpieczenie społeczne. Sama nauka zawodu trwa 3 lata i jest podzielona na część teoretyczną w szkole (ok. 1/3 czasu całej nauki) oraz część praktyczną u pracodawcy (ok. 2/3 czasu).

Fajnie, prawda?

Teraz również Ty możesz zrobić Ausbildung w Niemczech. Z pomocą przychodzi program „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”. „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” to inicjatywa niemieckiego Urzędu Pracy w Pasewalku, która bezpłatnie pomaga Polakom w zdobyciu dobrego zawodu w Niemczech. Poza ofertami nauki osoby zaangażowane w program zapewniają pomoc w kontakcie z niemieckimi pracodawcami i wsparcie przy pierwszych formalnościach. Wszystkie osoby, które rozpoczną naukę w Niemczech, co miesiąc otrzymują wynagrodzenie, są włączone do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych i zyskują kwalifikacje zawodowe ważne w niemal całej Unii Europejskiej. Zupełnie tak samo jakbyś była obywatelem Niemiec.

 

Aby zgłosić się do programu należy spełnić poniższe warunki:

✔ być pełnoletnim (18-35 lat) – program skierowany jest do osób samodzielnych i dojrzałych do podejmowania poważnych decyzji życiowych.

✔ być ambitnym – duża motywacja do nauki jest bardzo ważna

✔ mieć dobre oceny na świadectwie

✔ znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym (B1) lub być gotowym do intensywnej nauki – w momencie rozpoczęcia nauki zawodu wymagana jest komunikatywna (min. B1) znajomość języka.

✔ wyrażać chęć uczenia się zawodu i pracowania na terytorium Niemiec.

✔ zgłosić się do 15 października 2017 TUTAJ.

 

Dobra znajomość języka niemieckiego na początku nie jest konieczna, ale w czerwcu 2018 roku język musi być na poziomie komunikatywnym. Uczestnicy, którzy w okresie od października 2017 do maja 2018 będą uczyć się języka niemieckiego (korzystając z kursów lub korepetycji) i pozytywnie przejdą rekrutację otrzymają zwrot poniesionych kosztów nauki do 1000 euro.

 

Poniżej znajdziesz jeszcze najważniejsze daty, dotyczące tego programu.

 

 

A jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej lub zadać dodatkowe pytania, to 7 października 2017 od 10-15 organizowany jest dzień otwarty programu „Główka pracuje” w Szczecinie i będzie to dobra okazja, żeby przyjść osobiście lub zadzwonić i uzyskać wszystkie informacje dotyczące programu. 

 

KOMENTARZ: Kwoty wynagrodzenia mogą się różnić w zależności od landu oraz od zdobywanego zawodu. Mogą być większe lub mniejsze niż podana przeze mnie kwota – 800 euro. Kwotę podałam orientacyjnie. W przypadku  programu „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” warto zapytać u źródła 🙂

Podobne wpisy:

 • Aga Aga

  a czy ten program albo jakiś podobny obowiązuje w Austrii/ Wiedniu?

  • Kamila

   Nasz program działa tylko na wschodzie Niemiec i jest jedyną tego typu inicjatywą dla Polaków. Czy jest podobny w Austrii? Nie sądzę. Ale dla pewności można zapytać w tamtejszym urzędzie pracy. 🙂
   Pozdrowienia
   Kamila z „Główka pracuje”

 • Magdalena Surowiec

  Wynagrodzenie jest jednak zależne od zawodu, jaki się zdobywa. Jest wiele zawodów, w których dostaje się tylko 300 euro. Znajdą się też takie, w których można dostać 1.200 euro, jest ich oczywiście mało.

  • Masz rację Magda. Wydawało mi się, że jak podam „ok. 800 euro” to będzie to zrozumiałe. Jednak nie jest. Dodam zatem słowo wyjaśnienia 🙂

   Oczywiście kwoty mogą się różnić w zależności od zawodu oraz od landu, w którym się ten zawód zdobywa.

   • Magdalena Surowiec

    Tak właśnie jest, bez pomocy finansowej rodziców się nie obejdzie

  • Kamila

   W przypadku naszego programu „Głowka pracuje” i Ausbildungu w firmach, z którymi współpracujemy – każdy uczestnik ma możliwość otrzymania dodatkowego dofinansowania. Dzięki temu miesięczne wynagrodzenie wynosi 800 euro netto. W niedużych miejscowościach to spokojnie wystarczy, aby się samodzielnie utrzymać. Wówczas pomoc rodziców nie jest konieczna.

 • Kasia

  Czy jest to tylko Ausbildung? Czy również studia? jak to wygląda jak się jest już na terenie Niemiec i np chciałoby się podjąć dalszemu kształceniu?
  Pozdrawiam Kasia