with 10 komentarzy

dzien-jezyka-niemieckiego

Język niemiecki jest uważany za trudny do nauczenia, skomplikowany, czasochłonny. Jednak niemiecki filolog Roland Kaehlbrandt uważa, że język niemiecki jest dziecinnie prosty, zupełnie jak klocki lego. Zapraszam Cię na dzisiejszy wpis w ramach Dnia Języka Niemieckiego (Tag der Deutschen Sprache).

Roland Kaehlbrandt ukończył filologię romańską i germańską na uniwersytetach w Kolonii i Paryżu. Polubił pracę z językiem i napisał wiele książek traktujących o języku. W końcu przez wiele lat obserwował ludzi, swoich studentów i to w jaki sposób posługują się językiem niemieckim na co dzień.

W tym roku wydał książkę, którą chętnie zobaczę na swojej półce, o tytule „Logbuch Deutsch. Wie wir sprechen, wie wir schreiben”. Rozprawia się w niej z największym mitem związanym z językiem niemieckim: „Niemiecki jest okropny i skomplikowany”. Roland Kaehlbrandt pokazuje, że język niemiecki  jest niezwykle ekspresyjny i wszechstronny. Jego precyzja i duży zasób słownictwa pozwala cieszyć się z łączenia różnych słów i tworzenia nowych. Według Kaehlbrandta jest to język bardzo kreatywny. Z dużą łatwością łączysz ze sobą słowa, zupełnie jak przy budowie z klocków Lego. Słownictwo jest bardzo łatwe do opanowania, do tworzenia. Składnia, czyli budowanie zdań, też nie jest wcale taka trudna, ponieważ z łatwością można przestawić poszczególne elementy w zdaniu.

deutsch-ist-im-wesentlichen-eine-lego-sprache

Bardzo podoba mi się teza postawiona przez Ronalda Kaehlbrandta. Sama od lat uważam, że niemiecki nie jest trudny, a wręcz przeciwnie jest prosty i logiczny. Do tego stopnia, że nawet niektóre wyjątki mają konkretne wyjaśnienie i zasady.

Zapraszam Cię do wywiadu z Rolandem Kaehlbrandtem i do przeczytania fragmentu jego książki.

Wywiad w języku niemieckim „Wie wird sich unser Deutsch verändert?“:

Fragment książki „Logbuch Deutsch”. Kliknij tutaj


A Ty jakie masz zdanie na temat języka niemieckiego? Czy będziesz ze mną świętować Dzień Języka Niemieckiego?


P.S. Zajrzyj tutaj we wtorek. Pojawi się ciekawy wpis z okazji Miesiąca Języków!

Podobne wpisy:

 • Magdalena Surowiec

  Zgadzam się w 100%, już nieraz pisałam o tym na blogu. Książkę bardzo chętnie przeczytam 🙂

 • Alicja

  Czy jest łatwy? Dla mnie to trochę trudno określić, gdyz uczę się go w szkole i jednak trochę zakręcony jest ten program. 😛
  Choć na przykład słówka po niemiecku wchodzą mi do głowy bardzo szybko, czasami szybciej od angielskich, pomimo mojej ogólnej niechęci do niemieckiego.
  A tak w ogóle, to masz nową czytelniczkę! Moze kiedyś się przekonam do tego niemieckiego dzięki Tobie. 😛

  • Cześć Alicja! Miło mi Cię tutaj gościć!

   Mam nadzieję, że polubisz niemiecki tak samo jak ja! Wierz mi, nie jest taki trudny.

   • Alicja

    Jak to lubię mówić: Pożyjemy, zobaczymy. Ale może jak sam język mnie nie przekona, to np. taka Austria (powoli się zakochuję w tym kraju) już tak, a wtedy prosta droga do języka. 😛

 • Frida

  Prosty jak budowa cepa?
  Mnie te „rüber”, „rum”, „mit ein” doprowadzą kiedyś do załamania nerwowego…

  Poza tym polecam https://www.buzzfeed.com/maximilianzender/mit-allem-pipapo

  • I to da się zrozumieć i znaleźć odpowiednie zasady 🙂

   Dzięki za link! Ciekawy.

 • wymowa i nauka niemieckich słówek, w porównaniu z angielskimi, to sama przyjemność. Na razie kłopot sprawia mi składnia. Przestawianie wyrazów w ćwiczeniach to banał, gorzej jak to samo trzeba zrobić bez kartki. Mam nadzieję, że z czasem wszystko się poukłada, stanie oczywiste, a zdania będą płynąć bez zastanowienia. Życzcie mi tego proszę 🙂

  • Prawda? Też zawsze wolałam niemiecką wymowę od angielskiej ( :P)

   Z pewnością po jakimś czasie i dużej ilości mówienia zaczniesz robić mniej błędów. Ja to wiem!