with 11 komentarzy

jak się motywować słoik motywacyjny

Ostatnio na Facebooku w grupie, którą prowadzę, zapytałam, dlaczego uczniowie boją się mówić w języku niemieckim. Otrzymałam bardzo dużo różnych odpowiedzi. Zastanawiałam się, jak zmotywować ludzi do otwarcia się i mówienia oraz pokazać im, że to może być fajna przygoda. Wtedy przypomniała mi się jedna metoda motywacyjna, o której czytałam już dawno temu. Chcesz się dowiedzieć  jaka? Zapraszam z kubkiem herbaty! W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak motywować się do nauki języka.

O słoiku motywacyjnym przeczytałam dawno temu na blogu Ania maluje. Opowiadała ona tam o jego zupełnie innym zastosowaniu. Ja jednak lubię czerpać inspiracje z różnych miejsc i dostosowywać je do swoich potrzeb. Pomyślałam sobie: „ Czemu nie miałabym motywować się za jego pomocą przy nauce języków?!”

Słoik motywacyjny – co to jest?

Potrzebujemy trzech rzeczy  przezroczystego słoika, karteczek i długopisu.

Za każdym razem, gdy nam się coś uda, nauczymy się czegoś nowego lub ktoś nas pochwali, że dobrze mówimy w języku niemieckim, zapisujemy tą rzecz czy sytuację na karteczkę. Następnie zwijamy ją i wrzucamy do słoika. W ten sposób kolekcjonujemy dobre językowe momenty.Gdy nadejdzie chwila zwątpienia w nasze umiejętności językowe, bierzemy nasz słoik i czytamy każdą karteczkę, aż wiara w siebie i swoje możliwości powróci.

Ważne, żeby postawić słoik w widocznym miejscu. Niech codziennie przypomina Ci o tym, jak wiele językowych sukcesów za Tobą! Jeśli chcesz, możesz przyozdobić swój słoik, ale pamiętaj, żeby było widać ilość wrzuconych karteczek. To dodatkowo motywuje!

Poniżej zobaczysz filmy z ostatniego spotkania na żywo na FB, gdzie opowiadam o tej metodzie i odpowiadam na pytania widzów.

 

 

 

 


To jak? Zakładasz swój językowy słoik motywacyjny? Podzielisz się zdjęciem?


Podobne wpisy:

 • Magdalena Surowiec

  Czytając Twój wpis, pomyślałam sobie, że może we wtorek zastosuję ten pomysł w klasie. Każdy uczeń będzie miał swój słoik. Co o tym myślisz? Ustawilibyśmy w jakimś miejscu w klasie, a u góry napisałabym „Unsere guten sprachlichen Momente”

  • Magda, świetny pomysł! Myślę, że jak zobaczą, że tych kartek przybywa, to będą też bardziej zmotywowani do dalszej pracy. Będą widzieli „namacalnie” ich wiedzę i wysiłek 🙂

   • Magdalena Surowiec

    Muszę chyba tylko przynieść słoiki, bo czarno widzę to, że oni przyniosą 🙂

 • Ewelina Wachowiak

  Bardzo fajny i oryginalny pomysł 🙂 Myślę, że Twój słoik zmotywuje nawet tych opornych i odpornych 😉

  • Dziękuję 🙂 Mam nadzieję, że przybędzie zmotywowanych uczniów i czytelników!

 • Chyba założę, bo nie jestem w stanie się zmotywować do nauki jakiegokolwiek języka – lenistwo 😉

 • Szalona, nowatorska metoda. Tylko Ci, którzy są wystarczająco szaleni by myśleć, że mogą zmienić świat, zmieniają go. Powodzenia!

 • Frida

  Genialne! Dzięki, że się podzieliłaś. Wykorzystam w pracy (nie jestem nauczycielką).