with 27 komentarzy

drezno116

I przyszła pora na mnie! Czternaste okienko kalendarza adwentowego „Blogowanie Pod Jemiołą” otwarte! Wczoraj mogłaś/eś się dowiedzieć trochę o świętach Wikingów, jutro zajrzymy do Magdy z bloga „Italia poza szlakiem”, a dzisiaj ja zabieram Cię… do Świętego Mikołaja! Przeczytaj całość, bo na koniec będę miała prezenty!

Wydawałoby się, że Święty Mikołaj mieszka na biegunie i tylko tam można go spotkać. Otóż nie! Ma też aż 3 siedziby w Niemczech, gdzie w okresie przedświątecznym (vorweihnachtlich) można go zobaczyć, a przy okazji zostawić liścik z listą prezentów.

Czy niemiecki Święty Mikołaj (der Weihnachtsmann) jeździ Mercedesem i popija piwo? Pewnie takie były Twoje wyobrażenia (die Vorstellungen), gdy napisałam Ci, że Mikołaj mieszka w Niemczech.  Niestety to, co robi po godzinach pracy, pozostaje nadal tajemnicą. I choć jestem pewna, że niemiecka kiełbaska Curry jest jego ulubionym daniem, nie spotkałam się z żadnym oficjalnym wyznaniem, że tak jest. Święty idzie za to z duchem czasu i posiada swoją własną stronę www, gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o nim samym, umówić się (sich verabreden) z nim na wideo spotkanie, porozmawiać z nim przez komunikator (das Kommunikationsprogramm) czy przeczytać piękne bożonarodzeniowe historie. Znajdziesz też na jego stronie przepisy na pyszne świąteczne wypieki.

Ale wróćmy do tego, gdzie niemiecki Święty Mikołaj mieszka, bo w końcu to najbardziej nas interesuje. Pierwsza miejscowość to Himmelpfort,  położony w Brandenburgii. Pierwsze dwa listy (die Briefe) do Świętego Mikołaja trafiły tam w roku 1984, a w roku 1999 w okresie przedświątecznym przyszło już 179000 kartek z dziecięcymi życzeniami. Mikołaj i jego pomocnicy odpisują (beantworten) na każdy list w 17 językach świata. Wystarczy tylko wysłać kopertę z życzeniami na poniższy adres:

An den Weihnachtsmann

Weihnachtspostfiliale

16798 Himmelpfort

Deutschland

Z Himmelpfort przenosimy się do miejscowości Hildsheim, gdzie w dzielnicy Himmelsthür w Dolnej Saksonii, Mikołaj ze swoimi pomocnikami dzielnie odpisują na wszystkie listy od dzieci. W przeciwieństwie do Himmelpfort tutaj nie można spotkać się z Mikołajem osobiście, ale na odpowiedź zawsze można liczyć. Ta filia Świętego została „odkryta” około 47 lat temu. Jej oddział jest jednym z najstarszych oddziałów poczty i często bywa nazywany „niebiańską pocztą” (das himmlische Postamt).

An den Weihnachtsmann

Himmelsthür, 31137 Hildesheim

Deutschland

A jeśli Ci mało, to zapraszam do St. Nikolaus w Saarze, gdzie spotkasz z pewnością naszego miłego dziadka w czerwonym płaszczu i białą brodą i będziesz mieć okazję, złożenia „zamówienia” osobiście. Każdy list z tej miejscowości jest opatrzony specjalnym stemplem pocztowym, a Mikołaj i jego pomocnicy odpowiadają na dziecięce wiadomości z całego świata.

An den Nikolaus

66351 St. Nikolaus

Deutschland


Wysłałeś/aś już swój list do Świętego Mikołaja?


A teraz pora na obiecane wcześniej prezenty. Każdy je lubi dostawać. Pokaż mi kogoś, kto nie lubi?! Niestety obdarowanie wszystkich czytelników było by bardzo trudne, chociaż… zapisz się na mój newsletter, a będzie tam czekała na Ciebie niespodzianka. Jeśli chcesz jednak otrzymać coś jeszcze, będziesz musiał(a) się trochę postarać.

Nasi świąteczni pomocnicy ufundowali 3 nagrody, które będzie  można zdobyć w konkursie poniżej. Konkurs trwa od 14.12.2015 do 21.12.2015 godz. 23:59, a nagrody będą wysyłane tylko na terenie Polski. Wystarczy, że w komentarzu pod tym wpisem odpowiesz na pytanie konkursowe, a jedna z 3 nagród może powędrować właśnie do Ciebie. W razie jakichkolwiek problemów z komentarzami wyślij do mnie maila: aleksandra(AT)niemieckasofa.pl

 

Pytanie konkursowe: W jaki sposób w wigilijną noc Świętemu Mikołajowi udaje się odwiedzić wszystkie dzieci?

 

Nagrody

1.       Egzemplarz książki  z serii „Niemiecki w tłumaczeniach” od wydawnictwa Preston Publishing (poziom dowolny).

O pierwszej książce z tej serii już pisałam na blogu i polecam ją wszystkim samoukom jako świetny dodatek do nauki niemieckiego. Przerabiając solidnie książkę, można nabyć gruntowną podstawową wiedzę. A ponadto można poznać wiele wyrażeń przydatnych w życiu codziennym.

grafika_Preston_niemieckasofa

Ponadto od 1 do 31 grudnia na stronie Preston Publishing można skorzystać ze specjalnego jemiołowego 20% rabatu. Obejmuje on książki drukowane (bez kosztów przesyłki). Nie łączy się z innymi promocjami. Kod rabatowy BLOGJE20.

2.       Egzemplarz książki „Zaginiony” Michaeal Katz Krefelda wydanej przez Wydawnictwo Literackie.

Jest to mocny duński kryminał, z historią sięgającą okresu upadku Muru Berlińskiego w tle. Metody rodem ze służb bezpieczeństwa, tajne cele, inwigilacja, wyrafinowane tortury cielesne i psychiczne – czy to możliwe we współczesnym Berlinie? Krefeld, duński pisarz, trzyma nas w napięciu do ostatniego zdania. A ja? A ja się rozpływam z zachwytu, że na moim blogu pojawiła się nagroda, o którą sama z chęcią bym powalczyła, jak na prawdziwego fana kryminałów i „niemieckości” przystało.

Zaginiony - okladka.indd

Jeśli mało Ci książek, to do końca grudnia można skorzystać z kolejnego jemiołowego rabatu w wysokości 35 %, który obejmuje całą ofertę wydawnictwa (książki i e-booki). Rabat nie dotyczy kosztów przesyłki i dubletów (zestaw książka + e-book). Kod rabatowy : BLOGOWANIEPODJEMIOLA

3.       Pudełko fiszek do języka niemieckiego (dowolny poziom) ufundowane przez Wydawnictwo Compagnia Lingua.

W Karteczkach to komplet fiszek, który sprawia, że nauka języka niemieckiego jest przyjemniejsza, ciekawsza i bardziej efektywna. Każdy zestaw zawiera garść słownictwa, płytę CD z nagraniami i etui, które umożliwia nam zabranie fiszek ze sobą.

baner-blogi

Przy okazji wspomnę, że do 31 grudnia wszystkie fiszki na oficjalnej stronie wkarteczkach.pl są dostępne o 50% taniej.

BpJ-patroni-nowe logo (1)

Podobne wpisy:

 • Sylwia

  Oczywiście pomagają mu elfy. Poza tym, Mikołaj posiada funkcję błyskawicznego przenoszenia się w czasie i przestrzeni, dlatego tak naprawdę, pracuje cały rok, korzystając z magicznych przywilejów 🙂

 • Hmmm, ciekawe, czy wysyłanie listów do wszystkich możliwych siedzib zwiększa szanse na otrzymanie wymarzonego prezentu 🙂 Duńczycy wierzą w Mikołaja z Grenlandii, więc opcji jest jeszcze więcej 😀

 • Anita

  To całkiem proste: Święta Bożego Narodzenia to okres
  miłości. Bez niej, rozpalonej w naszych sercach i w sercu Świętego Mikołaja, który
  kocha wszystkie dzieci – te małe i te duże – straciłyby blask. A miłość, to jak
  to kiedyś ktoś ładnie ujął w kontekście paradoksu matematycznego, jest jedyną
  rzeczą, która jeśli się ją dzieli (z innymi), zaczyna się pomnażać. I tak ogarnięty
  miłością i rozmnożony w świątecznym okresie Święty Mikołaj jest w stanie
  dotrzeć osobiście do wszystkich dzieci na caaałym świecie 🙂 Pozdrowienia

 • Pamiętam jak dziś, jak sama pisałam listy do Świętego Mikołaja i zostawiałam je na oknie 🙂 Niestety Mikołaj nie zawsze czytał je ze zrozumieniem 😉

 • Karola.

  To pewnie dlatego, że jest Święty :p No i ma najwspanialszych pomocników – elfy. I latające magiczne sanie z Rudolfem Czerwononosym! Z pomocą przyjaciół udaje mu się „obsłużyć” wszystkie dzieci na świecie. 🙂

 • Ania

  Wejście Mikołaja do domu przez komin, zostawienie prezentów pod choinką i okrzyk „ho ho ho” przebiaga przecież tak szybko, że nikt nigdy nie był w stanie tego zobaczyć. To znaczy krócej niż mrugnięcie oka. Ponadto Mikołaj podczas podróży saniami zakrzywia czasoprzestrzeń i dotarcie z miejsca na miejsce wolnymi saniami zajmuje nieskończenie małą ilość czasu. Magia i technika stoją po stronie świętego! Do tego pomocne renifery, elfy i oczywiście Pani Mikołajowa i wcale nie jest to takie trudne 🙂 !

 • Zosia

  Jak wiadomo Święty Mikołaj Boże Narodzenie spędza w saniach zaprzężonych w renifery 🙂 Na tych saniach załadowane są prezenty, a one w Wigilijną noc trafiają do wszystkich dzieci na świecie. W pojeździe Mikołaja znajduje się ogromna kula, która napędzana jest energią, która płynie od ludzi darzących się w tą magiczną noc miłością, przyjaźnią, wrażliwością. Kiedy silnik naładowany jest do pełna, maszyna zaczyna pracować, renifery zaczynają bieg po niebie, a z kuli na prezenty zamiast śniegu (który tej zimy by się przydał) wypadają prezenty. Każdy z nich trafia do odpowiedniego komina, by później rodzice przełożyli je pod pięknie ustrojoną choinkę 🙂 Skąd wiadomo, który prezent do którego dziecka ma trafić? To tak jak magnesy się przyciągają, to tu spełnione marzenia w postaci prezentu przyciągają się do swoich twórców 🙂

 • jak ostatnio wyczytałyśmy z moją córką, został On zwolniony…, a na jego miejsce zatrudniono maszynę skonstruowaną przez jednego elfa 😉

 • Wideo-spotkanie z Mikołajem? Ciekawy pomysł! 🙂

 • Jo

  O, w Szwajcarii też jest Święty Mikołaj, który mieszka w Chiaso, w części włoskojęzycznej. Tam trafiają wszystkie listy do niego zaadresowane, nawet bez dokładnego adresu ani znaczka. A Święty Mikołaj odpowiada i nawet każdemu dziecku wysyła niewielki prezent!

 • Aneta

  Święty Mikołaj posiada specjalne urządzenie, służące do zatrzymywania czasu.Przypomina ono pilota, jest jednak zasilane poprzez dobre uczynki. Im więcej dobrych uczynków w ciągu roku spełnią dzieci, tym więcej czasu ma Święty Mikołaj na dostarczenie im prezentów. Przez to Święty Mikołaj może obdarować tylko grzeczne dzieci, gdyż nie wystarcza mu czasu na przyniesienie podarków dla dzieci, które zachowywały się źle.

 • Wracaj, wracaj! 🙂 A ja chętnie przyjdę z pomocą 🙂

 • Ania

  Mikołaj odwiedzi jednej nocy wszystkie dzieci.

  Jak to się stanie?
  Przez turbosanie!
  Niezwykle skuteczne,
  piękne, nowoczesne.

  Szybie renifery
  przejmują stery.
  Pędzą przez mrok,
  trenują cały rok.

  Mnóstwo zakrętów,
  ale nie zgubią prezentów.
  Mikołaj odwiedza dzieci
  pomimo zamieci.

  Wskakuje przez kominy,
  by zobaczyć wesołe miny.
  Turbo napęd działa!
  wigilijna noc nastała:)

  Odwiedzi też Ciebie,
  zobaczysz go na niebie:)

 • natalia

  To wiara dzieci (zarówno tych małych jak i tych dużych, bo każdy z nas czasami jest dzieckiem) i ich radość z prezentów pozwala dla Mikołaja i jego świątecznej brygady elfów dotrzeć do każdego zakątka naszej Ziemi, która w dzisiejszych czasach może nam się wydawać już nie taka ogromna, ale jednak Mikołaj ma tylko jedną wigilijną noc i jeszcze ten jego wielki brzuch, który utrudnia mu pracę 🙂 Dlatego Mikołaj zaczął wykorzystywać nowoczesne technologie, bo sama magia już mu nie wystarcza. Poza tym dzieci zrobiły się bardzo wymagające i oczekują coraz większych prezentów, które nie mieszczą mu się w saniach, więc musiał kupić drugie sanie, którymi jeździ Śnieżynka, dodatkowo wyposażył je w elektryczny silnik, a renifery zaczął karmić specjalną karmą, która dodaje im szybkości 🙂 Ciężko ma ten Mikołaj, ale robi wszystko, żeby uszczęśliwić dzieci, które mocno w niego wierzą i czekają na tą jedną wyjątkową noc, a ich radość, gdy zobaczą prezent pod choinką jest dla Mikołaja wystarczającą rekompensatą za jego pracę.
  natalia.dmitruk@wp.pl

 • Anna

  Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami…..Tak zwykle zaczynają się bajki, ale to nie będzie bajka. Tak dzieje się naprawdę 🙂
  Dawno, dawno temu, za ośnieżonymi szczytami, wielkimi jeziorami, żył sobie Mikołaj, który kochał obdarowywać dzieci prezentami. Miał coraz więcej domów do odwiedzenia. Nie chciał pominąć żadnego dziecka, więc zaangażował starannie wyselekcjonowanych, wykwalifikowanych zastępców. Sam nadzoruje wszystko ze swojej głównej siedziby w Laponii. Ma do dyspozycji wiele wesołych reniferów i śnieżynek oraz setki tysięcy Mikołajów. To dlatego Mikołaje różnią się od siebie, mają różne nosy, brody, czapki, buty lub płaszcze, ale wszyscy tak samo kochają każde dziecko. Żyją wiecznie dzięki magicznemu soku z bożonarodzeniowych jagód, które znaleźli na szczycie wysokiej, ośnieżonej góry, do której nikt już nie ma dostępu. Cały rok przygotowują paczki, planują nowe trasy, żeby w wigilijny wieczór dotrzeć do wszystkich dzieci. Mikołaj, jego wiecznie żyjący zastępcy to wspaniała drużyna :).

 • natalia

  Myślę, że to wiara dzieci i ich radość z prezentów pozwala Mikołajowi dotrzeć do każdego miejsca na Ziemi, która może wydawać się nam wcale nie taka duża w dzisiejszych czasach, gdy mamy samoloty, ale jednak Mikołaj ma tylko jedną wigilijną noc, a dodatkowo jego wielki brzuch nie ułatwia mu sprawy… :)Dzieci również stają się coraz bardziej wymagające, wymyślają coraz większe prezenty, które nie mieszczą się w mikołajowych saniach, więc Święty musiał poprosić o pomoc Śnieżynkę, która ma drugie sanie, dodatkowo wyposażone w elektryczny silnik. Mikołaj zaczął karmić swoje renifery specjalną karmą, ponieważ ostatnio trochę wyszły z formy. Jednak żadne ulepszacze nie zastąpią mikołajowej magii, a radość dzieci, gdy rano zobaczą prezenty daje Mikołajowi i jego świątecznej ekipie siłę i motywację do pracy nad prezentami na cały rok 🙂

 • Żaneta Kopko

  Wiadomo już od wieków, że Mikołaj przybywając w jedno miejsce rozmnaża się w parę sekund, wszystko zależy od napisanych listów od dzieci. W każdym miejscu zostawia swój zapach, który w połączeniu z dobrymi uczynkami, przeistacza się w krople deszczu, które zamrażają się i w płatkach śniegu spadają do każdego domu, w którym przebywa dobre dziecko. Jego dobre serce potrafi czasami odstąpić od zasad i te niedobre dzieci korzystają z tego dostając prezenty. Oczywiście pomagają mu też ptaszki, gdyż ma z nimi bardzo dobre układy. Ćwierkają mu kolędy, aby dookoła było słychać, że Mikołaj nadchodzi 🙂

 • Edyta

  W jaki sposób w wigilijną noc Świętemu Mikołajowi udaje się odwiedzić wszystkie dzieci? To proste. Po pierwsze każdy wie, że nasz kochany Mikołaj za pomocą specjalnego dzwonka zatrzymuje czas na całej kuli ziemskiej. Następnie z pomocą swoich niezastąpionych elfów pakuje prezenty do magicznego worka „nieskończoności”. Chodź mieści się w saniach, znajdują się tam prezenty dla wszystkich dzieci na Ziemi. Gdy renifery są już w zaprzęgu wyrusza, by obdarować dzieci prezentami. Co najważniejsze, a niektórzy nie wiedzą, to Święty Mikołaj prezenty rozdaje przez bardzo długi okres, w tym czasie elfy przygotowują już zabawki na kolejny rok, bo gdy wróci Mikołaj zaczną się przygotowania do kolejnej „gwiazdki’. Oczywiści nikt na ziemi nie odczuwa tego zatrzymania czasu, tylko Święty Mikołaj wie, jaka to długa noc, ale za to magiczna…

 • Ania

  Święta to czas magi, miłości i cudów… I właśnie jednym z takich cudów jest doręczenie prezentów wszystkim GRZECZNYM dzieciom. 🙂
  Cudów i tak nie zrozumiemy, trzeba w nie wierzyć a staną się prawdą.

 • Ania

  Ja zawsze myślałam, że wszystkie ważne dla nas postacie bajkowe czy te związane z legendami i opowiastkami znają się. Panoramix z popularnej bajki o Asterixie i Obelixie przygotowuje dla Mikołaja specjalną miksturę, która daje siłę ale również super prędkość! Z pomocą magicznego kociołka i jego substancji wszystko jest możliwe! Sekunda trwa tyle co godzina, minuta tyle co doba, a godzina tyle co cały dzień! Po uwzględnieniu dodatkowych magicznych mocy Mikołaja, różnych kultur obowiązujących na całym świecie i zmiany czasowej, wydaje się to bardo proste!

 • kagokasia

  Gwiazdor (tak u mnie się mawia, nie potrafię się przestawić:)) ma taki specjalny zegarek z magicznym guziczkiem, którym może zatrzymać czas! Gdy odwiedza jakąś rodzinę, czas płynie tylko dla tego domu:) dzięki temu zegarkowi Gwiazdor byłby w stanie odwiedzić wszystkie dzieci, ale pojawia się pewien problem – zmęczenie. Mimo tego że przed świętami bardzo dużo sypia, wykupił sobie wcześniej karnet na siłownie żeby mieć dobrą kondycję i wydolność, chodzi do najlepszych dietetyków układających mu super-mega-energetyczną dietę dla super-mega-bohaterów to jednak odwiedzenie wszystkich dzieci byłyby dla niego wyczerpujące! No dobra, z przygotowaniem prezentów pomagają mu elfy, transportem zajmują się renifery, ale bezpośrednio dziecku prezent musi dać tylko on. Jednak Gwiazdor ma innych pomocników, którym może zaufać bezgranicznie. Są to rodzice i opiekunowie tych wszystkich dzieci! Gwiazdor wie, że kochają swoje pociechy nad życie i że to oni potrafią zadbać o najlepsze dla nich prezenty, a co najważniejsze – zrobić to z niekończącą się dawką miłości.

 • Ilona

  to proste 🙂 Mikołaj ma wielu pomocników (Rodzice, dziadkowie dobre ciocie i dobrzy wujkowie) Każdy z pomocników Mikołaja dobrze wie gdzie ma trafić i czym obdarować dzieciaczki 🙂 czasami zdarzają się małe pomyłki, ale to pewnie dlatego, że niektórzy pomocnicy śpią na szkoleniach „czytania ze zrozumieniem” czy „zarządzania finansami” u św. Mikołaja w ciągu roku 🙂 Tak czy siak, przesyłki od św. Mikołaja zawsze trafiają docelowo do rąk grzecznego odbiorcy 🙂