with 6 komentarzy

15 tydzień filmu niemieckiegoWpadłam tylko na chwilę, żeby poinformować Cię o wielkim święcie każdego wielbiciela języka niemieckiego. Od 2 listopada w wielu miastach w Polsce trwa Tydzień Filmu Niemieckiego. Poniżej znajdziesz rozpiskę miast i dat, kiedy rozpoczną (rozpoczęły) się pokazy niemieckich filmów:

Opole – od 2 listopada

Poznań – od 16 listopada

Wrocław –  od 20 listopada

 Racibórz – od 22 listopada

Katowice – od 23 listopada

Zielona Góra – od 27 listopada

Kielce – od 28 listopada

Rzeszów – od 9 grudnia

We Wrocławiu będzie to już 15 edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego i jak zwykle będzie można zobaczyć ciekawe, najnowsze produkcje filmowe z Niemiec, niektóre z nich będą  miały swoją premierę w Polsce. Organizatorami tegorocznego Tygodnia Filmu Niemieckiego są Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie, German Films i Instytut Goethego w Krakowie, a w poszczególnych miastach Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Kino ARS w Krakowie, Kino Światowid w Katowicach, Kino Muza w Poznaniu, Kino Meduza i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Kino Newa w Zielonej Górze, Uniwersytet Rzeszowski i Kino Moskwa w Kielcach oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i Radio Mittendrin.

W tamtym roku udało mi się dotrzeć na jeden z pokazów, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Więcej możecie przeczytać tutaj. Tym razem będzie można zobaczyć siedem różnych filmów:

Victoria

reż. Sebastian Schipper, Niemcy 2014, 140′

Labirynt kłamstw (Im Labyrinth des Schweigens)

reż. Giulio Ricciarelli, Niemcy 2014, 123′

Czas kanibali (Die Zeit der Kannibalen)

reż. Johannes Naber, Niemcy 2013, 93′

Pani Müller musi odejść (Frau Müller muss weg)

reż. Sönke Wortmann, Niemcy 2014, 88′

Jesteśmy młodzi. Jesteśmy silni (Wir sind jung. Wir sind stark)

reż. Burhan Qurbani, Niemcy 2014, 128′

Elixir

reż. Brodie Higgis, Niemcy, Australia 2015, 111′

Art War

reż. Marco Wilms, Niemcy, 2013, 93′

Gorąco zachęcam Was do wybrania się na wszystkie lub chociaż jeden z tych filmów. Zapewniam Was, że będzie to wspaniała przygoda, która pozwoli Wam nie tylko osłuchać się z językiem, ale także poznać niemiecką kinematografię, bo przecież nie samym Hollywoodem człowiek żyje! Dokładne programy Tygodnia Filmu Niemieckiego możecie znaleźć w formie pliku PDF na tej stronie w prawej bocznej kolumnie: http://www.polen.diplo.de/Vertretung/polen/pl/03-gk-breslau/06-filmwoche/00-filmwoche.html

A jeśli ktoś z Was się wybiera na seanse we Wrocławiu, będzie miał szansę mnie spotkać na pierwszych czterech filmach. Szukajcie mnie gdzieś na uboczu, nierzucającą się w oczy 😛


Wybieracie się na Tydzień Filmu Niemieckiego? A może widzieliście któryś z filmów lub możecie polecić inne ciekawe filmy niemieckiej produkcji?


Podobne wpisy:

 • Ech! Wszystko tak daleko ode mnie! Szkoda, że festiwal jest ograniczony do Zachodniej Polski.

  Byłam kiedyś na Niemieckich Niuansach w Toruniu, teraz też chętnie bym się przeszła, zwłaszcza, że czytałam dużo o wyświetlanych filmach przygotowując wpisy na filmowe zestawienia tego roku. W sumie to poszłabym na te same filmy, co Ty ;). Dorzuciłabym jeszcze Jesteśmy młodzi. Jesteśmy silni (Wir sind jung. Wir sind stark).

  • Jestem już po pierwszym filmie, było bardzo interesująco, wkrótce więcej informacji 😉 Nad tym ostatnim też się zastanawiałam, ale czasowo chyba nie dałabym rady w tym tygodniu.

 • Magdalena Surowiec

  Eh, Rzeszów jest 13 km od mojego dawnego miejsca zamieszkania w Polsce. Inaczej bym wpadła 🙂

 • Magda

  Może pewnego pięknego dnia polubię ten drastyczny język niemiecki 😀 Myślę,że dzięki tobie nabiorę chęci i sił i kiedyś zobaczę film po niemiecku