with 5 komentarzy

Dzień Jedności NiemiecNasi Zachodni sąsiedzi przez 45 lat po II wojnie światowej byli podzieleni na demokratyczną Republikę Federalną Niemiec i komunistyczną Niemiecką Republikę Demokratyczną. Dopiero 3 października 1990 roku nastąpiło zjednoczenie tych dwóch krajów. Tego dnia w życie wszedł Traktat o Zjednoczeniu, który był efektem wspólnych prac rządów RFN i NRD.

W tym roku mija już 25 lat, więc Niemcy świętują szczególnie. W wielu miastach od kilku dni trwają uroczystości upamiętniające ten dzień. W ambasadach i konsulatach poza granicami Niemiec też można wziąć udział w różnych wydarzeniach. Nawet Google przyłączyło się do świętowania i stworzyło specjalne Google-Doodle.

google-dzień jedności niemiec 2015Dzień Jedności Niemiec to dobra okazja, żeby przystanąć na chwilę i przyjrzeć się historii tego kraju. Warto też wybrać się do ambasady lub konsulatu i zobaczyć, co dla nas przygotowali. Mnie można dzisiaj spotkać w Konsulacie Generalnym we Wrocławiu.

Polecam zajrzeć też na tę stronę, gdzie można przeczytać  o tym, co wydarzyło się przez ostatnie 25 lat, jak wydarzenie z 3 października wpłynęło na kraj.

https://www.deutschland.de/de/dossier/25-jahre-deutsche-einheit

Na koniec jeszcze kilka słów z okazji dzisiejszego święta:

Oficjalna strona „Dnia Jedności Niemiec”: http://www.tag-der-deutschen-einheit.de/

Podobne wpisy:

 • Uff, napisałyśmy zupełnie inne posty :D. Swoją drogą trafiłam na informację, że niektórzy Niemcy nie świętują tego dnia jakoś specjalnie. Ot, kolejna okazja do wyjazdu dokądś na weekend.

  • Udało Nam się bardzo fajnie uzupełnić 🙂

   Ja byłam dzisiaj na obchodach w Konsulacie i było całkiem przyjemnie. Ale pewnie tak wszędzie jest, że jak ktoś jest blisko rządu lub interesuje się historią, to obchodzi święta narodowe. A jak nie, to woli gdzieś wyjechać.

   • Kiedy relacja :)? Jestem ciekawa, jak to wyglądało. W sumie tylko raz w życiu byłam w ambasadzie, ale akurat nie z naszej branży 😉

 • polkawniemczech.blogspot.de

  Mieszkam w Heidelbergu i ciekawa tego, jak to Niemcy świętują 3 października poszłam na Stare Miasto. Pogoda była przecudna, to i ludzi wszędzie pełno. Ale oprócz turystów, przechodniów i wypchanych do ganic możliwości barów i restauracji nie zarejestrowałam szczególnych obchodów tego dnia…
  Już nawet nie mówię o tym, że nie było żadnych flag, pochodów, wieńców czy innych wieców, czego tak bardzo nie lubię w Polsce 😉

  Świetna strona! Będę zaglądać! Mam nadzieję, że zmotywuje mnie do zabrania się w końcu za naukę niemieckiego…. 🙂
  Pozdrawiam,
  Agnieszka

  polkawniemczech.blogspot.de