with 26 komentarzy

heart-631757_1280Książka zajmuje w moim życiu dosyć istotną pozycję. Mogłabym żyć bez Internetu, jedzenia i tlenu, ale bez książki?! Takiego życia sobie nie wyobrażam. Książki przyciągają mnie jak magnes, gdyby nie ograniczenia przestrzenne i finansowe miałabym u siebie największą  bibliotekę na świecie. Dzisiaj z okazji Światowego Dnia Książki, chciałabym przedstawić Ci 15 najlepszych pisarzy z Niemiec. Jestem ciekawa, czy będziesz bardzo zaskoczona. A może okaże się, że większość z tych pisarzy już znasz? Zapraszam do czytania.

15 najlepszych pisarzy z Niemiec

1.       Kerstin Gier

Pisze pod pseudonimami Jule Brand i Sophie Bérard, głównie powieści dla kobiet. Jej najbardziej znane w Polsce książki to „Czerwień Rubinu”, „Błękit Szafiru”, „Zieleń Szmaragdu”.

2.       Sebastian Fitzek

Niemiecki pisarz thrillerów. W Polsce ukazały się do tej pory m.in. następujące pozycje: „Klinika”, „Kolekcjoner oczu”, „Odłamek”.

3.       Michael Ende

Twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej. Największym powodzeniem cieszą się zekranizowane powieści „Momo” i „Niekończąca się historia”. Warto przyjrzeć się także przygodom Kuby Guzika i niezdarnych czarodziejów Zarazka i Tyranii.

4.       Kai Meyer

Jest przedstawicielem niemieckiej fantastyki, ale napisał również książki historyczno-przygodowe oraz sensacyjne.  Najbardziej znane trylogie Kaia to „Merle”, „Siedem pieczęci” i „Arkadia”.

5.       Cornelia Funke

To niemiecka „Rowling”. Pisze głównie książki dla dzieci i młodzieży. W Polsce do tej pory pojawiły się m.in.  „Dzikie kury”, „Atramentowe serce” i „Anyżowa Warownia”.

6.       Erich Kästner

Kolejny przedstawiciel literatury dziecięcej . Popularność zdobył dzięki książce „Emil i detektywi”. Z jego książek możesz też znać następujące pozycje: „Mania czy Ania” i „Michałek z pudełka zapałek”.

7.       Susanne Ulrike Maria Albrecht

Niemiecka pisarka pisząca wiersze, opowiadania i powieści. W Polsce nie jest znana. Jeśli chcesz zapoznać się z jej twórczością, to nasi zachodni sąsiedzi polecają satyryczną powieść kryminalną „Verdächtige und andere Katastrophen”.

8.       Nele Neuhaus

Autorka kryminałów, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. W Polsce ukazało się już wiele jej książek, jednak to „Śnieżka musi umrzeć” stała się bestsellerem.

9.       Johann Wolfgang von Goethe

Tego pana przedstawiać nie muszę. Klasyka niemieckiej literatury. „Cierpienia młodego Wertera” znają chyba wszyscy.

10.   Walter Moers

Walter jest autorem komiksów, książek dla dzieci i powieści dla młodzieży i dorosłych, które sam ilustruje. Warto zapoznać się z „Labiryntem Śniących Książek”, „Kotem Alchemika” oraz z „Rumo i cuda w ciemnościach”.

11.   Arno Strobel

Kolejny pisarz, który zajmuje się moją ulubioną tematyką. W polskich księgarniach możesz znaleźć jego thrillery o tytułach „Istota”, „Schemat” czy „Trakt”.

12.   Friedrich Schiller

Każdy germanista zna Schillera bardzo dobrze. To niemiecki poeta, filozof i historyk. Jest przedstawicielek klasyki weimarskiej, a najbardziej rozpoznawalny utwór to „Oda do radości”.

13.   Charlotte Link

Pisarka, której wszystkie książki długo gościły w czołówkach list bestsellerów.  Na podstawie niektórych jej książek nakręcono seriale telewizyjne. W Polsce możesz przeczytać m.in. „Echo winy”, „Dom sióstr”, „Przerwane milczenie” czy „Ciernistą różę”.

14.   Markus Heitz

To nazwisko jest w Polsce nieznane, a szkoda. Markusa polubiliby fani science fiction czy horrorów. Warto zapoznać się z następującymi książkami: „Der Triumph der Zwerge”, „Das Zeichen des dunklen Gottes” czy „Exkarnation – Krieg der Alten Seelen”.

15.   Rebecca Gablé

Ostatnia na liście autorka pisze powieści historyczne i kryminały. W Polsce ukazały się do tej pory „Bracia Hioba” i „Osadnicy z Catanu”.


Jestem ciekawa, czy znałaś wcześniej tych pisarzy oraz czy znalazłaś kogoś dla siebie? Książkę którego pisarza przeczytałabyś najchętniej?


Ranking powstał na podstawie rankingu Lovelybooks

Podobne wpisy:

 • Link i Neuhaus uwielbiam!

 • Magdalena Surowiec

  Grassa mi tu brakuje 🙂

  Kryminałów raczej nie czytam, ale znam dosyć dobrze literaturę dla dzieci, Ende i Kaestnera szczególnie. Na germanistyce chyba jako jedyna lubiłam Goethego, do dzisiaj chętnie sięgam do jego dzieł, ostatnio czytałam jego piękne wiersze 🙂

 • Mati

  Też uwielbiam książki, chociaż raczej polskie 🙂

 • Karolina Gerlich

  A mnie brakuje Kurta Tucholskiego. Wielu nie znałam, dziękuję za podpowiedzi.

  • Karolina, ranking powstał na podstawie głosowania użytkowników niemieckiego portalu LovelyBooks. W sumie cieszę się, że nie było tam „znanych” nazwisk, bo dzięki temu mieliśmy okazję poznać bardziej współczesnych pisarzy.

 • Monika-J

  Gdybym nadal kontynuowała studia filologii germańskiej to zapewne znałabym choć kilku z tych pisarzy. Bardzo fajny blog! Będę zaglądać

  • Możliwe, że byś nie znała 🙂 Bo tu są też współcześni autorzy i ja nie słyszałam o większości z nich na studiach 😉

 • Oj, słabo u mnie z niemieckimi autorami. 😉 ZNam tylko klasykę czyli Goethe i Schiller. Muszę się rozejrzeć za tymi autorami, o których napisałaś.

 • Cześć! Jaki zróżnicowany ranking. Brakuje mi tutaj powieści psychologicznej. Byłabyś coś w stanie polecić?

  • Polecić nie polecę, bo nie czytałam, ale powieść psychologiczną napisał Karl Philipp Moritz pod tytułem „Anton Reiser”. Możesz zajrzeć też do Freuda lub może zainteresuje Cie szwajcarski pisarz Jens Steiner „Carambole”.

   • Super, dziękuję!

 • Interesujące, bo z niemieckich pisarzy znam naprawdę tylko kilku. Ale teraz może spróbuję odnaleźć jakieś tytuły, wymienionych tu przez Ciebie Autorów 🙂

  • I pewnie znasz tylko klasyków? 😉 Nie martw się, ja wcześniej też ich nie znałam.

   Pozdrawiam

 • Karol

  Christa Wolf, Siegfried Lenz, Heinrich Boell, Guenter Grass – to tylko z literatury powojennej. Jezeli chodzi o Christe Wolf, polecam Kindheitsmuster (Wzorce z dziecinstwa). Wolf rozprawia sie z pogladem, jakoby zwykli Niemcy nie ponosili odpowiedzialnosci za zbrodnie hitlerowskie. Utkwilo mi w pamieci jedno z koncowych zdan: Wo habt ihr bloss alle gelebt?

  • Gocha

   Dodałabym tu jeszcze współczesną pisarkę Jenny Erpenbeck, autorkę opowiadań, powieści i sztuk teatralnych. Czytałam już „Wörterbuch”, „Aller Tage Abend” oraz „Heimsuchung” i jestem zachwycona zarówno językiem, jak i konstrukcją postaci, czy sposobem prowadzenia fabuły.

   • Hej Gocha! Dzięki za polecenie. Jak będę miała okazję, to z pewnością się zapoznam.

 • Diana

  Olu znasz może jakichś niemieckich/austriackich/szwajcarskich autorów którzy piszą książki podobne do „Małego księcia”, „Oskara i Pani Róży” albo „Zaczarowanego ogrodu”. O! Albo coś podobnego charakterem do Richarda Paula Evansa? Szukam współczesnych powieści/opowiadań o tematyce dot. cierpienia, choroby albo miłości, przebaczenia i nadziei.
  Z góry dziękuję 🙂

  • Diana, o książkach pisałam tutaj wiele 🙂 Sprawdź Michael Ende i Erich Kästner. Charlotte Link też napisała niektóre książki o podobnej tematyce.

   Polecam jednak zajrzenie na LovelyBooks. Tam znajdziesz z pewnością dużo więcej ciekawych propozycji.

   • Diana

    Dziękuję!

  • Dorzucę jeszcze te tytuły: Der Steppenwolf – Hermann Hesse, Tschick lub In Plüschgewittern – Wolfgang Herrndorf

 • Zabrakło EM Remarque’a. 🙂

  • Znam i lubię 🙂 A ranking powstał na podstawie głosowania użytkowników niemieckiego portalu LovelyBooks.