with 8 komentarzy

advent-wreath-80019_1280

Dzisiaj miał pojawić się Czesio, ale postanowiłam, że dam chłopakowi wolne na dłużej. W końcu zbliżają się święta, niech Czesio na spokojnie kupi prezenty, przystroi mieszkanie i spędzi czas ze swoją rodziną. Nowe wpisy z idiomami z częściami ciała po niemiecku pojawią się po Nowym Roku. Natomiast dzisiaj oficjalnie rusza nasz kalendarz adwentowy, serdecznie Cię zapraszam do pierwszego wpisu.

Wczoraj w całych Niemczech zapłonęła pierwsza z czterech świec adwentowych. Ostatnia zapłonie w niedzielę tuż przed 25 grudnia. Wieniec adwentowy jest m.in. symbolem walki chrześcijan z ciemną stroną życia. Poza tym grudzień jest jednym z najciemniejszych miesięcy, dlatego ludzie chętnie rozświetlają ten mrok przy pomocy świeczek.

Pierwszy wieniec adwentowy został utworzony w 1839 roku przez Johanna Hiricha Wicherna dla osieroconych dzieci w przytułku „Rauhes Haus”. Do drewnianego okręgu przymocował on wtedy 23 świeczki. Cztery duże, białe symbolizujące niedziele, które pozostały do Narodzenia Chrystusa i  19 małych, czerwonych świeczek za każdy dzień aż do Świąt. Każdego dnia dzieci zapalały jedną świeczkę, a w Wigilię świeciły się już wszystkie.

Więcej o tradycji związanej z wieńcem adwentowym i nie tylko możesz zobaczyć w krótkim filmie Deutsche Welle:

 


A Ty masz w swoim domu wieniec adwentowy?


 


Jeśli spodobał Ci się ten wpis, podziel się nim ze znajomymi, używając przycisków poniżej.

Podobne wpisy:

 • U mnie też wczoraj zapłonęła pierwsza świeca 🙂

  • @disqus_bHJWYmGpOL:disqus pochwal się swoim wieńcem 😀

 • Ja nigdy nie znałam tej tradycji (a widziałam, że praktykuje się ją w niektórych rejonach Polski), ale bardzo mi się podoba.

  • @dianakorzeb:disqus ja o tej tradycji dowiedziałam się dopiero na zajęciach w szkole 🙂 Ale bardzo ją lubię, bo pozwala szybciej poczuć magię tych świąt.

 • Magdalena Surowiec

  Nie mam wieńca w moim mieszkaniu, ale w pracy jest i w kościele oczywiście też 🙂

 • Schlussin

  Mieszkam w niemczech i bardzo sie interesuje tradycjami. Jak wszyscy wiemy, wszelkie zwyczaje i obyczaje pochodza z okresu poganskiego. Pierwsze wience pochodza wiec z czasow, gdy ludzie wierzyli w Bogow Natury. Wieniec byl symbolem nieustajacego, powtarzajacego w nieskonczonosc cyklu w przyrodzie i w zyciu. Pierwsze wience pleciono z zielonych galazek, tuz na poczatku poznej jesieni, gdy dni stawaly sie krotkie, a noce dlugie. Zielony wieniec byl kregiem, ktory chronil domostwo przed zlymi duchami, zawieszany byl na drzwiach domow. Do strojenia wiencow uzywano kolorow , czerwony, ktory oznaczal zycie i kolorow zoltych lub zlotych oznaczajacych swiatlo. Z nastaniem chrzescijanstwa tradycja ta zostala zabroniona i z czasem zapomniana. Dopiero w 1839 jak jest napisane powyzej, pastor Domu dziecka przypomnial sobie o wiencu i zapalal dzieciom codziennie jedna swieczke na wiencu. A w roku 1860 inny pastor z Berlina zaproponowal na wieniec jedna swieczke tygodniowo. I to wlasnie pozwolilo aby wieniec byl mniejszy i wtedy kazdym domu mozna bylo sobie pozwolic na mniejszy wieniec na stole kazdego mieszkanca. Dzisiaj kolory nie maja takiego znaczenia, jak w okresie poganskim gdyz nikt nie boi sie zlych mocy pochodzacych z okresu poganskiego.