with 13 komentarzy

4-fakty-sylwestrzeW dzisiejszym dniu wszyscy się spieszą i szykują do tej wyjątkowej nocy. Zanim oddasz się przygotowaniom, chciałam Cię zaprosić na krótki wpis o niemieckich zwyczajach sylwestrowych. Jak spędza się Sylwestra u naszych zachodnich sąsiadów? Przed Tobą 4 fakty o Sylwestrze w Niemczech.

4 fakty o Sylwestrze w Niemczech

1. Wszędzie świnie!

Świnki (das Schwein, die Schweine) to symbol szczęścia w krajach niemieckojęzycznych, dlatego w okresie noworocznym można znaleźć wszędzie tego zwierzaczka w różnych formach. Świnką obdarowujemy najbliższych, żeby szczęście było zawsze przy nich. Poza tym różowym zwierzakiem symbolem przynoszącym szczęście jest także kominiarz (der Schornsteinfeger) i czterolistna koniczyna (vierblättriges Kleeblatt).

2. Zabierz łuski karpiowi

Kolejny zwyczaj, znany również w Polsce, wkładanie łusek karpia (die Schuppe des Karpfens) do portfela. Łuski mają nam zapewnić dobrobyt w przyszłym roku i nie pozwolić, żeby pieniądze uciekały nam z portfela. O ile w Polsce przeważnie łuski karpia wkładamy do portfeli w Wigilię, Niemcy robią to w Sylwestra.

3. Nie rób prania

Zgodnie z legendą zabronione jest robienie prania (die Wäsche waschen) lub suszenie go w nocy z 31.12 na 01.01. Zwyczaj ten miał uspokoić (besänftigen) germańskiego boga wojny Wodana i jego armię, którzy w Sylwestrową Noc będą wędrować przez świat i mogą się zaplątać w wiszące na sznurkach pranie, co może ich rozwścieczyć.

4. Wszyscy razem

Kolejna tradycja sylwestrowa nakazuje, żeby cała rodzina i/lub wszyscy przyjaciele podczas imprezy pili szampana (der Sekt) lub poncz z jednej szklanki. Następnie jedna osoba rzuca szklankę przez ramię tak, żeby się potrzaskała (zerbrechen). Zwyczaj ten symbolizuje jedność, wspólnotę ludzi, a potłuczone skorupki mają przynieść tym ludziom szczęście.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku! Do zobaczenia „za rok”! Przypominam o wynikach konkursu, które znajdziesz tutaj.

Podobne wpisy:

 • To ja dziś na wszelki wypadek podaruję sobie pranie 😉
  Ujął mnie zwyczaj picia z jednej szklanki. Może wprowadzić go również do Polski, akcentując mocno jego symbolikę ? 😉 Do siego roku!

  • Mnie też się podoba ten zwyczaj picia z jednej szklanki. Chociaż na niektórych imprezach pamiętam, że tak robiliśmy, ale to tylko dlatego, że naczyń brakowało 😛

  • gimp

   U mnie by to nie przeszło bo brzydzę się po kimś pić.

 • Magdalena Surowiec

  W tamtym roku spędziłam sylwestra w Niemczech, ale byłam taka zmęczona po pracy, że o północy nawet nie chciało mi się podejść do okna, żeby obejrzeć fajerwerki. Leżałam i potem usnęłam 🙂

  • Nie każdy Sylwester musi być obchodzony hucznie. Czasami warto przystopować i odpocząć;) Jak w tym roku udał się Sylwester?

   • Magdalena Surowiec

    Spędziłam go z rodzicami i siostrzenicą w domu i tak było dobrze 🙂 przed północą poszłam na rynek na pokaz fajerwerków i też było fajnie

    • To było całkiem miło 🙂 Ja tegorocznego Sylwestra spędzałam na Rynku ze znajomymi.

 • disqus_nika

  A ja bylam przekonana, ze tylko Rosjanie tluka szklanki i kieliszki 🙂
  Duzo szczescia w Nowym Roku !

 • Jagoda

  Jeśli chodzi o świnkę to warto wspomnieć o niemieckim powiedzeniu „Schwein haben” 😀 zawsze mnie to bawiło 🙂

 • o tluczeniu szkla nie slyszalam. Za to w Sylwestra je sie paczki. Piekranie sa oblezane przez klientow kupujacych paczki