with 17 komentarzy

co_w_trawie_piszczy

„Co w trawie piszczy?” to moja nowa seria wpisów, które będą się pojawiały nieregularnie. Zamierzam w nich przyjrzeć się nowościom wydawniczym, pomocom naukowym i wszystkiemu, co związane jest z nauką języka. Dzięki temu bez wydawania pieniędzy będziesz mogła przekonać się, czy znajdziesz tam coś dla siebie. Dzisiaj na pierwszy ogień idzie magazyn Deutsch Aktuell.

Deutsch Aktuell – recenzja

Deutsch Aktuell jest dwumiesięcznikiem tworzonym specjalnie dla wszystkich osób, które zainteresowane są językiem niemieckim. Nad częścią merytoryczną magazynu czuwa wydawnictwo Wagros. Do moich rąk trafił najnowszy numer Deutsch Aktuell 65/2014.

DSC_0047
Czytanie gazet zaczynam zawsze od przeczytania spisu treści i pobieżnego przejrzenia gazety. Tak samo zrobiłam i teraz. Po spisie treści stwierdziłam, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W najnowszym numerze Deutsch Aktuell można dowiedzieć się, jakie hobby mają Niemcy, co jedzą i czy są weganami oraz dlaczego moda w Berlinie jest ekstrawagancka. Redaktorzy zabierają nas także na wycieczkę po mieście Ulm i proponują ciekawą książkę, film i płytę CD na któryś z letnich wieczorów. Możemy również nauczyć się słownictwa specjalistycznego, czytając tekst o fabryce Volkswagena w Polsce. A skoro mamy wakacje, to oprócz wspomnianej już wycieczki po mieście Ulm, z dwumiesięcznika dowiesz się też, jak podróżować używając tylko kciuków. Deutsch Aktuell pamięta też o negatywnych stronach życia i przestrzega przed prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu.

W Deutsch Aktuell najbardziej spodobał mi się mini komiks z Olgą i Stefanem w roli głównej. Para w zabawny sposób wyjaśnia pewne zwroty, kolokacje używane w języku niemieckim. Dzięki czemu nie tylko poznajemy słówko w kontekście, ale także znamy jego pochodzenie, synonim i tłumaczenie na język polski.

DSC_0046

Teksty w dwumiesięczniku jak dla mnie są za krótkie, ale dla osób początkujących i średniozaawansowanych będą w sam raz. Pod każdym tekstem znajdziemy tłumaczenie trudniejszych słówek, więc nie trzeba za każdym razem sięgać po słownik, co dla osób początkujących jest dużym ułatwieniem. Teksty są ilustrowane ciekawymi zdjęciami i co najważniejsze są interesujące. W Deutsch Aktuell pojawiły się także dwa ćwiczenia. W jednym trzeba było uzupełnić poprawnie zdanie, a w drugim wstawić odpowiedni czasownik. Pomysł bardzo fajny, ale wydawnictwo mogłoby wrzucić więcej takich ćwiczeń. Dwa ćwiczenia na dwa miesiące? Moim zdaniem trochę za mało.

Dużym plusem jest fakt, że większość artykułów można po przeczytaniu, wysłuchać w formacie MP3. Niestety informacja, jak to zrobić, jest tak zamaskowana, że musiałam spędzić trochę więcej czasu, żeby to rozpracować. Na szczęście gdy już się w końcu dostałam do plików, byłam zadowolona. Pliki MP3 są nagrane w dobrej jakości, lektor ma ciekawy akcent i nie czyta za szybko. Dzięki temu nawet osoba początkująca nie będzie miała problemów ze zrozumieniem.

Wszystkie słówka, które są wytłumaczone w Deutsch Aktuell można dodatkowo pobrać w wersji PDF. Może to ułatwić naukę, bo można sobie wydrukować tą listę i wziąć ze sobą wszędzie bez konieczności noszenia całej gazety. Natomiast nauczyciele mają możliwość pobrania do jednego z tekstów arkusz roboczy. Myślę, że takich arkuszy roboczych mogłoby być trochę więcej.

Mimo kilku drobnych uwag, uważam że Deutsch Aktuell jest świetnym magazynem dla osób uczących się języka niemieckiego. Bieżący numer porusza różnorodne i interesujące tematy, więc przez najbliższe wieczory nie będę się nudziła.

A Ty czytałaś już najnowszy numer? Który artykuł spodobał Ci się najbardziej? Co sądzisz o magazynach tego typu?


Przypominam o trwającym do końca tego tygodnia konkursie! Można w nim wygrać właśnie wydania Deutsch Aktuell.

Podobne wpisy:

 • Niemiecki to jedna z moich porażek. Niestety nie udało mi się go nauczyć 🙁 Dlatego też nie czytuję akurat tego magazynu. Jednak od czasu do czasu zaopatruję się w magazyny tego wydawnictwa (np. do nauki hiszpańskiego). Lubię też Business English Magazine. Artykuły tam zamieszczone są trudniejsza, ale bardzo ciekawe.

  Generalnie uważam, że tego typu magazyny są świetną formą uzupełnienia nauki języka. Zwłaszcza dla tych osób, które nie czują się na siłach czytać prasę w oryginale.

  • Ja marzę o takim niemieckim „Business English Magazine”, ale z tego co wiem, podobno jest zbyt małe zainteresowanie, żeby coś takiego wydawać… 🙁
   Ale też lubię inne magazyny wydawnictwa Colorfulmedia.

 • Znam Deutsch Aktuell, mam nawet kilkanaście pierwszych numerów po kolei, bo prenumerowała je nam moja nauczycielka niemieckiego z liceum (ach kiedy to było ;)). Gazeta od tamtego czasu sporo się zmieniła, głównie na plus. W zeszłym roku też kupiłam kilka numerów, ale zawsze jakoś nie miałam głowy do szukania nagrań, więc wierzę Ci na słowo, że są fajne.

  Ogólnie gazetę oceniam pozytywnie, ale z jednym się nie zgodzę – nie jest to absolutnie gazeta dla początkujących. Mam na myśli osoby uczące się od zera – dla nich mimo słownika za dużo byłoby sprawdzania słówek i za dużo byłoby niezrozumiałej gramatyki.

  A tak w ogóle to fajny cykl, nie mogę się doczekać następnych odcinków :).

  • Diana, masz rację. Dla początkujących nie jest, ale dla osób które już liznęły trochę podstaw jest dobra. Może na początek trudna, ale trzeba sobie podwyższać poprzeczkę 😛

   Cieszę się, że cykl Ci się spodobał.

 • angelina

  Świetna recenzja. Sama czytam Deutsch Aktuell już od kilku miesięcy i można tam znaleźć dużo ciekawych rzeczy. W dodatku uczę się nowych słówek i wyrażeń, więc przyjemne z pożytecznym.

  • Angelina, dziękuję za miły komentarz 🙂 Słownictwo też nie jest „za proste”, więc osoby wymagające też mogą znaleźć coś dla siebie.

 • Jagoda

  Deutsch Aktuell kupuję już od jakiegoś czasu – dokładniej od liceum (za chwilę czeka mnie trzeci rok studiów) jednak nieregularnie. Głównie z braku pieniędzy, bo nie jest to tania gazeta. Jednak biorąc pod uwagę to, że pojawia się raz na dwa miesiące i przeeepięknie pachnie (przyznaj, że zapach ma wyjątkowy 😉 ) 9,50 zł to nie majątek. Uwielbiam ją z wielu powodów – ciekawe artykuły, przygody Stefana i Olgi, zadania i do tego pliki mp3… nie ma drugiego takiego czasopisma na polskim rynku 🙂

  • Jagoda, w porównaniu do „oryginalnych” gazet ta jest jednak tania. Nawet jej konkurentka „Deutsch Perfekt” jest droższa…

 • Kiedy mieszkałam w Polsce, to zawsze kupowałam Deutsch aktuell. Moim zdaniem to lepiej, że teksty nie są za długie, bo inaczej niejedna osoba mogłaby się zniechęcić do czytania.

  • Ma to sens. Dlatego napisałam, że dla mnie są za krótkie. Ja obecnie wolę czytać dłuższe teksty,ale wiem że niektórym one nie odpowiadają 🙂

  • Adran

   Zgadzam się z Tobą w 100%, u nas była taka sytuacja, że próbowaliśmy niektóre z tych artykułów omówić na lekcjach języka niemieckiego.
   Z perspektywy czasu wiem, że to było świetne, wtedy uważałem inaczej 😉

   • Dobrze jednak, że zmieniłeś zdanie 🙂

 • Adrian

  Też się cieszę, niestety teraz to nie jest takie łatwe, lat przybyło, wiedza trudniej wchodzi, niestety wyjechać ciężko, tu są pewne zobowiązania 😉

  • Mnie się wydaje, że lata to tylko taka wymówka 🙂 Jak człowiek chce to i po 100 się nauczy 🙂

 • Zrobiłaś tak świetną recenzję, że chyba zacznę się uczyć niemieckiego 🙂

  • Dziękuję 🙂 Z tego, co wiem, wydawnictwo Colorfulmedia ma też specjalną gazetę dla uczących się języka rosyjskiego 🙂 Może Ci się spodoba.

 • swietna

  Świetny blog naprawde – duzo sie dowiedziałem