with 20 komentarzy

Niemcy współcześnie zamieszkuje ponad 80 milionów ludzi, co daje im szesnaste miejsce na świecie pod względem zaludnienia, tymczasem patrząc w przeszłość Cesarstwo Niemieckie przez wieki obejmowało swymi wpływami znacznie większe terytorium niż obecnie. Między innymi zawdzięczając wielkości i potędze państwa niemieckiego tak wielu wybitnych artystów, naukowców, polityków związanych na przestrzeni wieków było z Niemcami. Na początek polecam mój wpis o 5 najważniejszych książkach niemieckich, które trzeba przeczytać, a potem do zapoznania się z 10 najbardziej wpływowymi osobowościami w Niemczech na przełomie wielu lat historii.

10 najbardziej wpływowych Niemców dziś… i w przeszłości

A.M.

Do najbardziej wpływowych i znanych Niemców XX i XXI wieku należy kanclerz Angela Merkel, pełniąca tę funkcję od 2005 roku, funkcjonując na arenie politycznej od 2000 roku. Uznana przez Forbes w 2011 roku najbardziej wpływową kobietą świata. Jest współdecydującą o losach Unii Europejskiej i współtworzącą historię Europy poprzez udział w światowej polityce. Jest też jedną z nielicznych kobiet znanych i cenionych w Niemczech. Nie bez znaczenia postacią końcówki XX wieku jest również kanclerz Helmut Kohl. Za jego zasługą powstał plan zjednoczenia Niemiec, za jego rządów padł Mur Berliński jesienią 1989 roku. Jego kariera polityczna sięga 1946 roku kiedy wstąpił do CDU, poza swoimi wpływem na zjednoczenie Niemiec odegrał też niebagatelną rolę w kształtowaniu zjednoczenia Europy.

Mimo iż naród niemiecki wydał na świat wielu słynnych i wartościowych naukowców, artystów, kompozytorów to jednym z najsławniejszych, o ile nie najbardziej znanym na całym świecie jest Adolf Hitler. Niechlubny życiorys Hitlera sprawił, iż stał się najsłynniejszym Niemcem w historii, mimo że faktycznie pochodził z Austrii. Początkowo wielki wódz, obiecujący polityk, okazał się być autorytarnym władcą o rasistowskich poglądach i żądzy władzy, uwielbienia swej osoby i chęci zawładnięcia całym światem. Poza ludobójstwem za jakie jest odpowiedzialny Hitler był też wyrazistą i niebanalną osobowością z uwagi na swoje umiejętności przywódcze, jak też talent malarski, pisarski i erudycję.

Na szczęście Niemcy w swej historii mają tez postacie pozytywne, z jakich mogą być dumni. Taką oto postacią jest między innymi Jan Sebastian Bach oraz Ludwig van Bethoveen. Pomimo, iż kojarzeni są z Wiedniem i z Austrią to ci wybitni muzycy mają rodowód niemiecki. Zasłynęli z końcem XVIII wieku, Bethoveen dopiero pośmiertnie doceniony za wkład swej twórczości w muzykę klasyczną, dziś uznany za jednego z największych kompozytorów w historii muzyki. Któż nie zna utworów Bethoveena Dla Elizy, czy dźwięków Sonaty Księżycowej, bądź utworów Bacha – Magnificat, Pasji św. Mateusza i Tokkaty.

A.E.

Nie tylko w muzyce Niemcy mają kim się pochwalić, bowiem w dziedzinie fizyki Niemcem o nieocenionej wartości swego dorobku naukowego był Albert Einstein twórca teorii względności, jeden z najsłynniejszych fizyków teoretyków. Pośród zasług Einsteina wymienić należy także szereg prac o teorii i filozofii nauki. Żyjący na przełomie XIX i XX wieku naukowiec zasłużył się swoimi badaniami i teoriami, dając podwaliny pod rozwój techniki i skok cywilizacyjny. Jego prace są studiowane i rozwijane na uniwersytetach całego świata. Równie wartościową osobistością o niemieckim rodowodzie był Wilhelm Conrad Röntgen, za którego zasługą możliwa stała się diagnostyka obrazowa w postaci zdjęć RTG. odkrywca promieni X (1895) nazwanych jego nazwiskiem otrzymał pierwszą nagrodę Nobla z dziedziny fizyki w 1901 roku. Promienie rentgenowskie obecnie stosowane są także w radioterapii przyczyniając się do leczenia nowotworów. Na cześć odkryć Roentgena również przyrządy obrazowe – lampy są nazywane potocznie rentgenowskimi, zaś od 2004 roku imieniem rentgena nazwano pierwiastek. Mimo iż nazwisko Roentgena nie jest wymieniane tak często jak Einsteina to jego odkrycia wpłynęły znacząco na rozwój nie tylko medycyny.

I.Newton

Niemiecka myśl techniczna sięga czasów średniowiecza i renesansu, bowiem już w 1454 roku niemiecki drukarz wynalazł pierwszą w historii czcionkę i opracował system ruchomych czcionek połączonych z prasą drukarską. Dzięki odkryciu Gutenberga książki przestały być dobrem luksusowym i dały początek profesjonalnej drukarni. Wynalazek czcionki zapoczątkował w obszarze Cesarstwa Niemieckiego czasy nowożytne, co bez wątpienia podniosło rangę odkrycia Gutenberga. Ruchoma czcionka pozwoliła na łatwiejszy i szybszy obieg informacji. Również na gruncie nauk ścisłych sukces odniósł niemiecki astronom Johanes Keppler żyjący na przełomie wieków XVII i XVII, który opracował ruch planet i sformułował prawo Kepplera. Tym samym dał podstawę dla badań i osiągnięć Isaaca Newtona. Aktywnie badał dziedzinę optyki, dzięki czemu udoskonalił soczewkę teleskopu Galileusza.

Nie mniejszym naukowcem o znaczeniu światowym był w dziedzinie mechaniki inżynierii Rudolf Diesel, za którego sprawą ruszył rozwój motoryzacji do jakiego przyczynili się również Niemcy Karl Benz i Gottieb Daimler dając początek masowej produkcji samochodów z silnikiem spalinowym. Odkrycie silnika Diesla w 1892 roku było przełomowym na gruncie dotychczasowych prac w obszarze inżynierii chłodziarek do lodu na zlecenie Lindego. Do dziś wiele samochodów produkowanych jest w oparciu o silnik Diesla. Pierwszy samochód z silnikiem Diesla wyjechał Mercedes-Benz w 1936 roku. Z osiągnięć Diesla skorzystał przede wszystkim przemysł motorowy, bowiem silniki wysoko sprężynowe zastosowano w lokomotywach i statkach.

Niemcy przez wieki wiedli prym także w sztuce, poezji czego najlepszym przykładem jest poeta wszech czasów Johann Wolfgang von Goethe, autor kultowego Fausta oraz Cierpień młodego Wertera. Uznany dramaturg był niezwykle wpływową postacią na dworze księcia sasko-weimarskiego. Poematy Goethego to nie tylko poezja, ale przesłanie, zbiór głębokich myśli i filozofii życia. Sławą w naukach humanistycznych okrył się także Fryderyk Nietzsche, niemiecki filozof o polskim pochodzeniu. Był on autorem unikalnej doktryny filozoficznej, zupełnie innej od ówczesnych nurtów. U podstaw filozofii Nietzschego leżał relatywizm i wrogość do mieszczaństwa, jak i chrześcijaństwa, wyznając nierówność ludzi Nietzsche wyodrębnił pojęcie nadczłowieka, które zaimplementowali w swej ideologii naziści.

A Ty znasz jakichś innych znanych i wpływowych Niemców? Podziel się tym ze mną w komentarzu! Następnie pamiętaj, żeby ostatni raz zagłosować na Niemiecką Sofę w plebiscycie TUTAJ.


Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sprachcaffe.com – organizatorem nauki języka niemieckiego dla młodzieży jak i dorosłych w Niemczech w miastach takich jak: Frankfurt i Düsseldorf.

Podobne wpisy:

 • Anna Sikora

  Ciekawy wpis.
  Kilka kwestii merytorycznych.
  1. Nie wiem jak formalnie i czy przyjął obywatelstwo, ale Hitler był austriackiego pochodzenia. I nie był dobrym malarzem.
  2. Einstein nie czuł się Niemcem i nie chciał nim być, był Żydem i nie wiem czy nie Szwajcarem.
  3. Röntgen odkrył promienie, ich nie trzeba było wynajdować. 😉

  • Anna, masz rację 🙂 Zaraz zaktualizuję dane, gdzieś mi umknęły te istotne rzeczy przy sprawdzaniu tekstu.

  • Aniu, co do narodowości Einsteina, to można powiedzieć, że był Niemcem, Żydem i później Szwajcarem. Był też obywatelem Izraela i USA 🙂 Jest to ciężki orzech do zgryzienia. Jednak postawię na to, że był Niemcem, chociażby przez to, że się w Niemczech urodził i początkowo z pewnością miał obywatelstwo Niemieckie.

  • Agata Przygoda

   Hitler był z pochodzenia Austriakiem, jednak po puczu monachijskim w 1923 roku stracił obywatelstwo. Nie został jednakże deportowany z powrotem do Austrii. Trafił do więzienia w Niemczech, w którym spędził nieco ponad rok. Przez ten czas można powiedzieć, ze był bezpaństwowcem. W 1932 roku, kiedy to miały miejsce wybory prezydenckie w Republice Weimarskiej, Hitler zasadniczo nie powinien kandydować. Ale po zgłoszeniu kandydatury, tydzień po dosłownie w landzie Brunszwik otrzymał obywatelstwo niemieckie.

 • A Hitler był Austriakiem 🙂 Chociaż niezmiennie był i będzie kojarzony tylko z Niemcami.

  • Dzięki za dostrzeżenie błędu 🙂 Już koryguję 🙂

 • Faktycznie, slyszałam, ze z ustaleniem tożsamości narodowej Einsteina jest pewien problem 😉 Jego nazwisko zdecydowanie wskazuje na trop żydowski, urodzony był w Niemczech, a mnie zawsze kojarzył się ze Szwajcarią…
  Bardzo lubię natomiast Angelę Merkel: czytałam kilka ciekawych artykułów o niej (wtedy kiedy ukazała się jej biografia) i ukazywały one silną, energiczną kobietę, która nie miała bynajmniej łatwej drogi, a teraz jest jedną z najpotężniejszych kobiet na świecie. W dodatku teraz intensywnie się odchudza, co sprawia, że wydaje mi się bardzo ludzka…;)

 • Grzegorz

  Robię właśnie referat o sławnych obywatelach Niemiec dawniej i dziś i muszę Ci powiedzieć, że Twój artykuł bardzo mi się przydał. Dziękuje Ci bardzo! Informacji o osiągnięciach muszę jednak szukać gdzieś indziej. Może warto pomyśleć o uzupełnieniu artykułu?:)

  • Grzegorz, cieszę się, że artykuł Ci się przydał 🙂 Może kiedyś napiszę więcej o osiągnięciach, ale to już z pewnością w innym wpisie.

 • Ciekawy artykuł.
  Dowiedziałam się niedawno, że Jan Kepller mieszkał przez pewien okres swojego życia w Żaganiu, obecnie polskim miasteczku na zachodzie Polski. Ma tam swoją ulicę 🙂

  • Dora, wielu znanych i wielkich Niemców mieszkało w Polsce 🙂 Ale o tym najczęściej dowiadujemy się właśnie przez przypadek…

 • Własnie zadałam pytanie mjemu T. kto według niego jest najsłynniejszą postacią w historii Niemiec. Odpowiedź była automatyczna , szkoda że to Adolf zawsze bedzie na 1 miejscu w tej klasyfikacji.
  Za to Niemcy mają też dużo pozytywnych postaci, ja pewnie dodoałabym do tej listy Schindlera, ale cieszę się, że znaleźli się tu także wybitni kompozytorzy.
  Gratuluje artykuły i zyczę miłego piątku trzynastego,
  Marysia

  • Marysiu, oczywiście, że tak! Niemcy mają wiele wybitnych i pozytywnych postaci 🙂 Cieszę się, że nie wszyscy znają tylko Adolfa 🙂

 • Schneewittchen

  Jesli chodzi o innych slawnych Niemcow… ach na kopy ci ich i na peczki… zaraz po Nietzschem przychodzi mi na mysl Schopenhauer ze swoja teoria, ze wszystko, kazde dzialanie rodzi sie z cierpienia, ze swiat jest ksaltowany przez jego odbior, a nie odwrotnie… a jesli Schopenhauer to oczywiscie rowniez Immanuel Kant, ktorym Schopenhauer byl zafascynowany na poczatku swojej filozoficznej drogi. Kant, ze swoimi imperatywami do dzis dnia pozwala nam spojrzec nieco inaczej na nasze wlasne, codzienne decyzje. Warto sie mu blizej przyjzec 🙂
  Jesli chodzi o Goethego, to nie nalezy pomijac jego dzialalnosci w innych dziedzinach niz poezja. Byl on uznanym politykiem, zapalonym biologiem, chemikiem, optykiem – jego teoria kolorow byla dla jemu wspolczesnych rewolucyjna i wniosla wiele do malarstwa i rozwoju sztuk wizualnych. Byl zapalonym kolekcjonerem – zebral 23 tysiace eksponatow przyrodniczych. Stworzyl nowa metodyke poznawcza, ktora znalazla zastosowanie w wielu roznych dziedzinach nauki ( Der Versuch als Vermittler von Objekt und Subjekt – bardzo ciekawe dzielo nie tylko dla naukowcow, ale dla wszystkich ciekawych swiata ).
  Jesli mamy juz Goethego, nie mozna zapomniec tez o Schillerze, z ktorym Goethego laczyla wieloletnia, wielka przyjazn. Schiller znany najbardziej z autorstwa Ody do radosci, oprocz literatury zajmowal sie rowniez teatrem – od strony teoretycznej, a pozniej rowniez praktycznej jako dramaturg, byl znakomitym filozofem, estetykiem i historykiem…
  I tak oto moznaby w nieskonczonosc…
  Jesli chodzi o mnie – los rzucil mnie zupelnie przypadkowo do Niemiec i teraz zachodze w glowe dlaczego wczesniej nie zaczelam sie uczyc tego jezyka, bo ogrom przelomowych dziel we wszystkich dziedzinach nauki i sztuki jest napisana w oryginale po niemiecku, co daje fantastyczne mozliwosci rozwoju…

  P.S. a propos literatury w oryginale i jej tlumaczen… niestety wszystko co drukowane przechodzi przez pewne sita. Polityczne, kulturalne, historyczne… przerozne. Jesli chodzi o Hitlera, to po zapoznaniu sie z materialami zrodlowymi i pracami niemieckich historykow ( ktorzy nie maja nic wspolnego z nacjonalizmem) nawet jako Polka z krwi i kosci stwierdzam, ze nie byl on wcale jednoznaczna postacia. Temat rzeka, nie da sie go zmiescic w jednym komentarzu, budzacy wiele kontrowersji, ale jedno wiem napewno. To czego ucza nas w szkolach, jednoznacznosc intencji Adolfa Hitlera jako jednostki podejmujacej strategiczne decyzje podczas II WŚ i jego odczlowieczony obraz to nie jest jedyna sluszna prawda historyczna. Zeby przejsc do konstruktywnej dyskusji na ten temat trzeba miec dostep do wielu wiecej zrodel niz tylko to, co pokazuja nam nauczyciele w podrecznikach i telewizja w filmach dokumentalnych…

  • Schneewittchen, bardzo dziękuję za ten komentarz!
   Masz rację, że jest sporo znanych i wybitnych Niemców. Można by ich wymieniać, i wymieniać.

   Wydarzeń historycznych chyba nie da się oceniać jednoznacznie, bo są zawsze różne punkty widzenia, punkty odniesienia.

 • Bardzo dobry tekst, ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele jest wpływowych Niemców.

 • Otto von Bismarck – niemiecki polityk. System motywacyjny wypłacania emerytur (młodzi płacą składki emerytalne, dzięki czemu emeryci pobierają emerytury), który funkcjonuje dziś w Polsce, zawdzięczamy właśnie jemu. 🙂

  • Otto von Bismarck był faktycznie jednym z wpływowych Niemców 🙂 Dzięki za podzielenie się tymi informacjami 🙂

 • Od kiedy Ulm leży w Austrii?