with 8 komentarzy

Dzień babci i dziadka

Mało kto potrafi sobie wyobrazić (sich vorstellen) dzieciństwo bez babci (die Oma) i dziadka (der Opa). To do babci biegaliśmy za każdym razem (jedes Mal), gdy  rodzice (die Eltern) nakrzyczeli. To dziadek pokazywał świetne zabawy (die Spiele), do których najczęściej wystarczyło użyć rzeczy znajdujących się pod ręką. W najbliższych dniach (in den nächsten Tagen) w Polsce obchodzimy właśnie Dzień Babci (der Omatag) i Dzień Dziadka (der Opatag).

Czy wiesz, że w Niemczech nie obchodzi (begehen) się Dnia Dziadka? A Dzień Babci świętowany (feiern) jest w drugą niedzielę października? I to dopiero od niedawna!

W tych dniach warto na chwilę przystanąć (stehen bleiben), sięgnąć po telefon i zadzwonić (anrufen) do swoich babć, dziadków. Gdy mieszkają niedaleko (in der Nähe), jedźmy do nich, odwiedźmy. Nie musimy kupować drogich(teuer) prezentów. Czasem wystarczy tylko nasza obecność (die Gegenwart). A może przypomnisz sobie czasy dzieciństwa(die Kindheit) i stworzysz piękną laurkę (die Glückwünschkarte) z życzeniami w środku?

Poniżej znajdziesz przykładowe życzenia, które można złożyć babci i/lub dziadkowi w języku niemieckim:

Liebe Oma bleibe wie du bist, fröhlich und liebevoll. Ich wünsche Dir Gottes Segen und es möge Dir immer gut gehen.

 

Lieber Opa, bleibe weiterhin glücklich werde sehr alt, damit wir dich noch lange haben.

 

Liebe Oma, ich bin sehr froh, dass ich immer zu Dir kommen kann und, dass Du immer Zeit für mich hast um mit mir zu spielen, spazieren zu gehen und zu plaudern. Bleibe noch lange fit.

 

Pytanie na dzisiaj: czego nauczyłaś się od swojej babci lub dziadka?

Podobne wpisy:

  • Strona już przekazana młodszej siostrze – niech się uczy! 🙂

  • Dużo się nauczyłam. Szkoda, że mam jeszcze tylko jednego dziadka i że tak rzadko go widuję.

    • Ja obecnie nie mam ani dziadków, ani babć. Ale póki żyli, odgrywali znaczące role w moim życiu.

  • Aleksandra, I am in your tribe through Sits girls. I translated the site and some parts I didn’t get, but this year in the US we will celebrate grandparents day on September 7. I don’t have any living grandparents, but I will make it point to help our girls celebrate. Looking forward to reading more and learning more about you!

    • Latonya, I am glad to see you on my website 🙂 I don’t have also any living grandparents, but I will remember them… If you will have any problems with understanding my posts, write me! I will try to help you with it 🙂 I didn’t know that people from the US are reading my blog 🙂

  • No właśnie, Holendrzy do dziś nie świętują Dnia Babci ani Dziadka. Ani Dnia Dziecka…. – nie wiedzą, co tracą 🙂

    • Może kiedyś nadrobią? Niemcy dosyć późno sobie uświadomili, że jednak taki dzień się przyda.