with 7 komentarzy

Od kilku lat, a dokładniej od 2001 roku Niemcy w każdą drugą sobotę września organizują Dzień Języka Niemieckiego. Dzień ten ma zachęcać Niemców, ale także i wszystkich innych miłośników języka niemieckiego do jak najczęstszego używania niemieckiego pozbawionego zapożyczeń z innych języków. Głównie chodzi o anglicyzmy. Dzień Języka Niemieckiego jest inicjatywą stworzoną przez Związek Języka Niemieckiego – Verein Deutsche Sprache e.V. (VDS). W związku z tym dniem na terenie całych Niemiec organizowane są różne ciekawe wydarzenia.

Postanowiłam też świętować! Co dziś zrobię?

– rozwiążę kilka quizów na temat znajomości języka niemieckiego:

Quiz1

Quiz2

– przeczytam jeden artykuł w języku niemieckim, znajdę  w nim anglicyzmy i zamienię na niemieckie odpowiedniki

A Wy jak zamierzacie świętować? Co zamierzacie zrobić dziś w celu poprawy swojego języka niemieckiego?

Podobne wpisy:

 • N.

  Drugi QUIZ bardzo mi się podobał, pierwszy moim zdaniem miał niewiele wspólnego z językiem, więcej z literaturą i historią. Nie wiedziałam o Dniu Języka Niemieckiego, ale wczoraj był chyba Dzień Pierwszej Pomocy 😉

  • Aleksandra

   Owszem pierwszy Quiz bardziej powiązany jest z literaturą i historią, ale języka nie da się rozpatrywać bez takiego kontekstu 🙂 Moim zdaniem, ma to więc coś wspólnego z językiem. Poza tym rozwiązując ten quiz masz szansę dowiedzieć się czegoś nowego i być może poznać jakieś nowe słówka? 🙂

 • Anglicyzmy w niemieckim mnie przerażają. Oprócz języka młodzieżowego łatwo je spotkać w niektórych kobiecych czasopismach, np. Grazia. Tam prawie połowa słów jest po angielsku.

  • Aleksandra

   To chyba taki efekt uboczny globalizacji. A szkoda, bo przecież język niemiecki jest taki fajny 🙂 Zresztą to samo zjawisko można zauważyć w języku polskim.

 • Mała mała

  a podajcie jakieś słowa które niemiecki ma od angielskiego

  • Mała, obecnie jest sporo takich anglicyzmów w języku niemieckim – niestety. Postaram się kiedyś napisać coś więcej o fenomenie Denglisch.

 • Cieszę się, że Ci się spodobał. Polacy też promują swój język, ale czasem mam wrażenie, że nie słyszy się o tym tak bardzo.