with 7 komentarzy

W nauce języków w pewnym momencie przychodzi taki okres, że przestaje nam się chcieć i brakuje nam motywacji. Jeśli chcesz osiągnąć sukces i nauczyć się języka na odpowiednim poziomie, zapewne wiesz, że powinnaś umieć motywować się do nauki i działania. Każda z nas stara się motywować siebie do działania i osiągania sukcesu, jednak wiele z nas nie wie jak to zrobić. Jak motywować się do nauki języka?

Poniżej przedstawiam Ci krótki przewodnik, z którego dowiesz się jak motywować się do nauki języka.

 1. Znajdź powód

Jednym z najsilniejszych motywatorów do nauki języka jest powód, dla którego w ogóle zaczynamy naukę. Właśnie ten powód zainspiruje Cię do działania i zrobisz wszystko, żeby ominąć przeszkody i osiągnąć swój wymarzony cel. Jeśli Twoje pragnienia i powody do nauki są na normalnym poziomie, można powiedzieć nawet na przeciętnym poziomie, Twoja motywacja będzie działać tylko przez pewien czas. Natomiast silne pragnienie, które sprawia, że nieustannie myślisz o swoim celu, jest silnym motywatorem i powoduje, że ciągle posuwasz się naprzód.

Więcej o powodach do nauki języka niemieckiego przeczytasz niebawem w nowym wpisie.

 1. Znajdź cel

Zazwyczaj gdy zaczynasz naukę języka obcego, wyznaczasz sobie jakiś cel, który chcesz osiągnąć. Czasem jest to nauka do matury, do egzaminu, czasem potrzebujesz języka w pracy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie! Wyznaczenie odpowiedniego celu ma kluczowe znaczenie, ponieważ jeśli nie masz określonego celu, dużo ciężej jest się zmotywować do działania.

 1. Ułóż plan

Jeśli sama nie zaplanujesz swojego życia, inni zrobią to za Ciebie. Czy faktycznie tego chcesz? Sporządź plan, który przybliży Cię do osiągnięcia celu. Bądź elastyczna, żeby móc dostosować swój plan do przeszkód, które możesz napotkać. Zaplanuj kroki, które musisz wykonać, żeby zbliżyć się do ustalonego wcześniej celu.

 1. Zacznij od małych kroków

Droga do celu wymaga sporo wysiłku, zwłaszcza jeśli celem jest nauka języka obcego na zadowalającym Cię poziomie. Zacznij od robienia małych kroczków, które zanim się obejrzysz doprowadzą Cię do mety. Jak mówi piosenka „najtrudniejszy pierwszy krok”, a potem będzie już coraz łatwiej.

 1. Nie porównuj się z innymi

My kobiety już tak mamy, że często porównujemy się z innymi. Nie rób tego! Porównywanie się z innymi to najkrótsza droga do stania się sfrustrowaną osobą, a tego przecież nie chcemy, nasz cel jest inny. Mamy się motywować, a nie zabijać motywację na każdym kroku. Nawet jeśli zaczęłaś naukę z entuzjazmem, stracisz energię bardzo szybko, gdy tylko zaczniesz porównywać się do innych. Każda z nas ma prawo uczyć się w swoim tempie i na takim poziomie, jaki jej w danym momencie odpowiada.

 1. Prokrastynacja to Twój wróg

Jeśli się ociągasz i zwlekasz ze wszystkim, spowalniasz także postęp i oddalasz się od swojego celu. W porządku czasem też potrzebujesz trochę odpoczynku, ale jeśli odkładasz wszystko na później i codziennie znajdujesz milion wymówek, żeby jednak się dzisiaj nie nauczyć nowych słówek, Twój cel oddala się coraz bardziej. Opuść swoją Strefę Komfortu i zmotywuj się do zrobienia każdego dnia rzeczy, które sobie zaplanowałaś.

 1. Ucz się na błędach

Nie skupiaj się za bardzo na swoich poprzednich błędach, bo to zabija motywację. Zamiast tego przeanalizuj, co zrobiłaś źle i jak możesz tego w przyszłości uniknąć. Dzisiaj jest nowy dzień, a Ty jesteś mądrzejsza o to, co było. Wykorzystaj to. Motywuj się do nauk języka każdego dnia, a osiągniesz to czego pragniesz i na co zasługujesz!

Zapamiętaj te 7 punktów i wracaj do nich za każdym razem, gdy poczujesz, że Twoja motywacja słabnie. Znasz jeszcze inne sposoby na motywowanie się do nauki języka? A może chcesz, żebym rozwinęła któryś z tych punktów? Pisz śmiało!

Podobne wpisy:

 • Bardzo dobrze napisany przewodnik. Powód mam, cel również wyznaczony, gorzej z realizacją planu. Zawsze znajdzie się „coś” ważniejszego w danym momencie, a czas ucieka. Na chwilę obecną spokojnie mogę poświęcić na naukę jedynie wieczory, ale wtedy moja motywacja przegrywa w walce ze zmęczeniem po ciężkim dniu. 🙁

  • Aleksandra

   Mamma Izzy, a może źle na to wszystko patrzysz? Przyjrzyj się swojemu rozkładowi dnia i pomyśl, czy jesteś w stanie znaleźć bloki 5-15 minutowe, podczas których możesz coś zrobić dla siebie?

   • Mamma Izzy

    Może masz rację. Nie ma co szukać wymówek, tylko brać się do roboty. 🙂

 • BeataKaczor

  Niby mam dostateczny powód do tego,żeby przyłożyć sie do nauki jezyka,ale czasami na drodze stają:zmęczenie,rozmowa z dziecmi na skepie,zresztą nieraz każdy powód jest dobry…A ja poprostu jestem zbyt niecierpliwa i odrazu chciałabym uczyć się na wielu dostepnych kursach.Ucze sie jednak codziennie,bo mam zamiar wystartować tak za 3,4 miesiące o podwyżkę i to jest mój główny cel,no może nie tylko-nie lubie w sklepie,na poczcie czy u lekarza udawać,że rozumiem co do mnie mówią.Tym optymistycznym akcentem pozdrawiam serdecznie z deszczowych Niemiec.

  • Powod jest, wiec pewnie motywacja tez 🙂 Skoro wiesz,ze jestes niecierpliwa i chcesz uczyc sie na wielu kursach jednoczesnie, pomysl, jak moglabys to zmienic z korzyscia dla Ciebie? Moze warto zastanowic sie nad jednym kursem i konsekwentnie przejsc go od A do Z?

 • I took French and Spanish in high school. I wish I would’ve stuck with it. I’ve been thinking of getting something for the kids to learn more Spanish than they get from Dora The Explorer. Stopping by from our SITS tribe!

 • Dziękuję Olu za komentarz 🙂