with 6 komentarzy

Dzisiaj będzie krótko. Chciałabym się od Ciebie dowiedzieć, co sądzisz o języku niemieckim? Czy sprawia Ci jakieś trudności? A może wręcz przeciwnie język niemiecki jest dla Ciebie jak język ojczysty?

Poniżej prezentuję Ci filmik, znaleziony na youtubie. Jest on zapowiedzią wpisu, który właśnie tworzę.

 

A na zakończenie krótki wiersz o języku niemieckim:

Ungebrochenes Deutsch

 

Deutsch gleicht der Militärparade,

für die Gefühle, fast zu schade.

Die Worte piksen, stechen, bohren,

wie schwarze Stiefel mit den Sporen.

Die Sätze wachsen wie Kakteen,

in Glied und Reih auf den Alleen.

 

Doch jedes Mal, wenn sie erblühen,

verführen sie mein Blut zum Glühen.

Als ob in mir ein Kindlein liege,

tief in der Brust wie in der Wiege.

Dann spür ich (ob ich das verdiene?)

in meinem Herzen … „Zauber inne.”*

 

* Herman Hesse, Stufen

© Alexander Herzen, 2009

Podobne wpisy:

 • Dla mnie niemiecki jest trudny ze względu na swoją „twardą” wymowę. Co więcej pokutuje u mnie ubogie słownictwo. Dużo rozumiem (lub domyślam się) słuchając i czytając, ale w drugą stronę jest mi znacznie trudniej, zwłaszcza gdy chcę rozbudować swoją wypowiedź.

  • Aleksandra

   Mamma Izzy, czy tylko twarda wymowa tego języka powstrzymuje Cię przed rozmową, formułowaniem wypowiedzi? Jak do tej pory radziłaś sobie, gdy musiałaś się odezwać?

   • Już odpowiadam. Z natury jestem perfekcjonistką. Bardzo chciałabym swobodnie się wypowiadać i przede wszystkim prawidłowo wymawiać i akcentować słowa. Twarda wymowa j. niemieckiego powoduje u mnie obawę, że zostanę źle lub w ogóle niezrozumiana przez osobę, z którą rozmawiam. Myślę, że to z powodu, iż mam mniejszą praktykę w rozmowie z Niemcami. Zawsze łatwiej i swobodniej posługiwałam się angielskim niż niemieckim. Konieczność posługiwania się j. niemieckim ograniczałam do niezbędnego minimum, czyli głównie do nauki w szkole i potem na studiach. A szkoda, bo gdybym miała lepszą znajomość niemieckiego, to i większe szanse na dużo lepszą pracę w moim regionie.

    • Aleksandra

     O tak, dla perfekcjonistów dobra wymowa to największa katorga. Ale czasem warto się przełamywać. Powiem szczerze,że wymowa niemiecka jest tak naprawdę prostsza od angielskiej. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Być może kiedyś specjalnie dla Ciebie napiszę coś na ten temat 🙂

 • renata

  niezła karykatura j. niemieckiego :),
  ja mówię z polskim akcentem, jednak nie przeszkadza mi to w komunikacji

  • Aleksandra

   Najważniejsze,że jesteś rozumiana przez obcokrajowców 🙂